Kosztolányi Dezső feledhetetlen regényében, az „Aranysárkány”-ban arról írt, hogy a rettegett érettségi valaha ténylegesen a kiskamasz korafelnőtté válását, társadalomba lépését, vagyis éretté érését jelentette, amint erről regényén kívül a korabeli iskolatörténeti krónikák bármelyike is tanúskodik.
Ennek bizonyságául most közülük egyből idézünk, Sarmaságh Géza atyának, a Szatmári Királyi Katolikus Főgimnázium tanárának az intézmény történetét ismertető, 1896-ban megjelent tanulmányából, amelyből kiderül, hogy a náluk 1852-től rendszeresen tartott érettségikre hogyan és miből készültek.
Először is, az írásbeli dolgozatírást mindenkor kísérő „csempészet” – „vagyis „puskázás” – elkerülésére „mind szigorúbb és körültekintőbb szabályokat állapítottak meg”:
»1. Az ifjúnak a terembe semmi más egyebet nem szabad hozni, csak tollat, tentát, itatós papírt s 15-20 ívnyi írópapírt, továbbá a fordítási dolgozatokhoz megfelelő szótárt és logaritmus könyvet, de ki-ki magának, mivel közösen mit sem használhatnak.
2. Mindenkinek kijelöltetik a helye, egymástól jó távolban, melyet a tanulónak minden dolgozat alatt meg kell tartani.
3. Egymással sem szóval, sem írással, sem jelekkel nem érintkezhetnek.
4. A munka ideje alatt a teremből csak egyszer szabad kimenni a legszükségesebb időre és ugyanegy időben csak egynek, akinek is kinn senkivel sem szabad érintkeznie vagy az épületből távozni (a folyosókon a dolgozatok ideje alatt felügyelők kísérik figyelemmel a kimenőket). A leckeórák közti időben nem szabad kimenni, rendkívüli esetben másodszor csak a felügyelő tanár engedelmével lehet. Minden kimenetet a kinn maradás idejével jegyzőkönyvbe vezet a felügyelő tanár.
5. A fogalmazványt, az esetleg külön vázlatot s jegyzést ív alakban hagyott papíron kell hagyni, éppúgy a dolgozat tisztázott példányát: ívnél kisebb papirosnak tehát senki előtt sem szabad lenni. A fogalmazványban igazított részeket egy vonással keresztül kell húzni és nem törölni olvashatatlanná.
6. Aki dolgozatával elkészült, azt a fogalmazással s esetleg más jegyzetével együtt azonnal beadja a felügyelő tanárnak, s nem véve magához semmi papírt vagy iront, mindjárt távozik a teremből és épületből. Ezen szabályok szigorú megtartása mellett valóságos csempészet nem is fordult elő, csak egy-egy kísérlet, amelyet azonnal megakadályoztak s az illetőt pótló vizsgálattal büntették.«
Az érettségik igazi tétje pedig a magyar írásbeli volt, amely nemcsak az intézmény saját arculatát, hanem kora szellemiségét is elárulta, így náluk a magyar írásbeli tételek a jelzett években az alábbiak voltak:
1852. Az erény az igaz boldogság eszköze s alapja.
1856. Az önszeretet káros következményei.
1859. Csak az Istennel kezdett munkánkon lesz áldás.
1861. Életünknek legbiztosabb vezércsillaga a becsületesség.
1862. Vallásos műveltségre törekedjél.
1866. Az öngyilkosságot mentegetni nem lehet.
1868. Vörösmarty életrajza.
1871. Valódi boldogságot csak kötelmeink hű teljesítésében lelhetünk.
1878. Minden ország talpköve a tiszta erkölcs.
1880. Miben áll a hazaszeretet s milyenek nyilvánulásai.
1881. Széchenyi István érdemei.
1885. 1. Mit tettek a Hunyadiak a török támadások ellenében. 2. Agamemnon és Achilles párhuzamos jellemzése. 3. Hazánk állapota a mohácsi vészben.
1886. A ballada értelmezése s sajátságai után Arany balladaköltése. 2. Cicero mint szónok és államférfiú. 3. A hipotézis szerepe a fizikában.
1887. 1. Micsoda politikai viszonyok közt haladt Vörösmarty pályája s mily hatással voltak ezek epikai és lírai költésére? 2. A római jellemnek fény- és árnyoldalai. 3. A napút ferdeségével összefüggésben levő tünemények oksági láncolatban.
1890. 1. A nemzetet naggyá csak fiainak munkássága teheti. 2. A Toldi-trilógia rövid tartalma után a trilógia első részének alapeszméje és erkölcsnemesítő hatása. 3. Az energiamegmaradás elve és érvényesülése a különböző tüneménycsoportokból vett példákkal.
1892. 1. A tragédia és komédia erkölcsi hatása Katona József, Kisfaludy Károly és Szigligeti Ede műveiből vett példákkal. 2. Melyek a római jellem sajátos vonásai, és a római nyelv és a magánélet mely viszonyaiban jutnak főleg kifejezésre? 3. Az elektromosság és a magnetizmus közti összefüggés.
1894. 1. Tompa Mihály és Arany János, mint a nemzet vigasztalói. 2. A reneszánsz virágkora Mátyás király alatt a tudomány és művészet terén. 3. A Nap mint a Föld növényi és állati életének fő tényezője.
És ma?
Szégyen lenne részletezni.
Ifj. Tompó László – Hunhír.info