Szvatopluk ivadékai 1918-tól felvidéki iskoláink magyarjainak írt tankönyveiből kiderül, mire képesek azok, akik – Bartis Ferenc sorával – „tőlünk lopnak maguknak történelmet”.
Két világháború közötti kiváló elbeszélőnk, Jankovics Marcell (1874-1949) „Húsz esztendő Pozsonyban” címmel a cseh megszállásra való, 1939-ben megjelent, 1946-ban indexre tett, a Méry Ratio Kiadó gondozásában tavaly újra kiadott visszaemlékezésében hosszasan idéz derék történelemlopóink tankönyveiből. Íme közülük egy:
»Történelmi könyv. Kinyitom. „Árpád soha nem élt. A magyarok az árpa szóból faragták mesterségesen e nevet.” Hogy ne keletkezzék tévedés, az árpa szó szlovákul is ott áll zárójelben! Árpa: jačmen.
Klima Szaniszló, az iskolaügyi minisztérium titkára tankönyvet írt az elemi iskolák negyedik-hatodik osztályai számára. Ebből tanították a csehszlovákok a magyar földrajzot és történelmet, alkotmánytant. Az iskolaügyi miniszter 1921. augusztus 20-án valamennyi iskola részére engedélyezte, a Szepességben németül is ezt tanították. Ízelítőül álljon itt az Árpádok korának jellemzése:
„Az Árpádoknak, akik Szlovenszkó felett is uralkodtak, legborzasztóbb tette II. Endre aranybullája volt, mely a nemes embereknek nagy jogokat biztosított. Tagjai voltak a parlamentnek, bár adót nem fizettek. A magyar politikai nemzetet ők alkották, bár latinul beszéltek: elnyomták a népet, mely helyettük viselte a terheket. A várakban és kastélyokban a szegény nép részére csak egy szoba volt, a börtön. Ma azonban minden embernek egyforma joga van.”«
Hogyan is fogalmazott Bartis Ferenc?
Azok diktálnak történelmet,
akiknek nincsen történelmük:
történelem-órára sereglenek a gólyák
gólyahír nélkül a tavaszban:
tavasz-fosztásos ez a történelem…
Történelmesdit játszanak a tavasz-fosztogatók
s tőlünk lopnak maguknak történelmet.
Ifj. Tompó László – Hunhír.info