Bár az elmúlt években sikerült jócskán hétezer alatt tartania a rendőrségnek az ellopott kocsik számát, tavaly ismét 6920 kocsi talált ily módon új gazdára. A tolvajok ma már inkább az alkatrészekre, semmint a menő márkákra utaznak. Módszereik változatosak: leggyakrabban 20, tapasztaltabb tolvajoknak 10 másodperc is elég, hogy meglovasítson egy járművet.
Míg 2009 óta rendre évi hatezer körül alakult a meglovasított járművek száma, tavaly már majdnem a hétezret is elérte. Ez az elmúlt évek legrosszabb statisztikája: mint a rendőrség Népszavának megküldött tájékoztatásából kiderül, utoljára 2008-ban loptak el ennyi autót – összesen 6989-et -, pedig még 2011-ben is valamivel több mint hatezret – 6160-at – tulajdonítottak el, miközben egy évvel korábban még 5864-et.
Leggyakoribb módszerek
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hét főbb elkövetési módszert jelölt meg, melyek közül még mindig elterjedt a “roncsolásos” út: amikor a tolvajok egyszerűen a zár feltörésével igyekeznek az autóhoz jutni. A gépjármű-bűnözés része a szervezett, sorozat jellegű bűnözésnek, egyedi tettesek már csak igen elvétve garázdálkodnak.
Így gyakran jutnak lakásbetörés útján a kocsikhoz a lakásban talált slusszkulcs alapján – “betöréses módszer” -, amely egyébként ma Nagy-Britanniában számít a legnépszerűbb módszernek. Hazánkban ugyancsak gyakori a “beugrásos” illetve a “koccanásos” módszer, mellyel a sofőrök naivitására építenek: amikor a vezető valamiért kiszáll a járműből, a tolvaj máris beugrik a helyére és elhajt vele. Ugyancsak jellemző az “erőszakos átvétel”, és még mindig népszerű, de már közel sem lebukásbiztos módszer a “duplikálás”, avagy a kocsi alvázszámának lemásolása, amellyel több lopott autóra is megszerezhető a legalitás. Szintén előfordul, hogy a tolvajok a kereskedő cégektől csalás, hitelsértés vagy sikkasztás útján szerzik meg az újabb darabokat.
A bűnözők részben a gépjármű típusa, részben “földrajzi elhelyezkedésük” szerint céloznak be járműveket, de gyakran azokat lopják, amelyekből amúgy is sok szalad az utakon, hiszen azok alkatrészekre mindig szükség van. A Generali Biztosító megállapítása szerint “egyre inkább” alkatrésznek kellenek a járművek, és “nincs olyan márka, típus és életkor”, amelyet mellőznének a tolvajok. A rendőrség szerint is ez a legjellemzőbb motiváció, de a felderítésben a Gépjárműbontók Országos Egyesülete segít.
A szakértők szerint a tolvajok nem sajnálják a felkészülést: kifigyelik egy-egy darab tulajdonosát, képet kapnak közlekedés rutinjáról, megtudhatják, használ-e gyári immobilisert, váltózárat, vagy valamilyen rejtett kapcsolót. Így leggyakrabban 20, de tapasztaltabb elkövetőnek 10 másodperc is elég a kocsi eltüntetésére.
Ötödének volt csak cascoja
A tavaly ellopott járművek közül mindössze 1200-nak volt casco biztosítása, így a tulajdonosok négyötödének a kára nem térült meg – közölte a Genertel Biztosító, amelynek felmérése szerint az autósok 54 százaléka nem tart attól, hogy ellopják a járművét és csak 13 százalékuk fél nagyon a lopástól. Ehhez képest az autósok 19 százaléka rendelkezik – a lopáskárra is kiterjedő – casco biztosítással. A Magyar Biztosítók Szövetsége adatai szerint a 4,2 milliós magyar járműállományra 799 ezer casco biztosítást kötöttek, egyre többen választanak azonban csökkentett szolgáltatású, de olcsóbb konstrukciókat.
A Genertel felmérése szerint az autók negyedében van gyári immobiliser, illetve riasztó, de például műholdkövetővel csak a 2 százalékuk rendelkezik. Főleg vidéken a házőrző kutyát tekintették az autó őrzőjének is.
Biztosítási Szemle
Hunhír.info