A Magyar Távirati Iroda kiküldött tudósítójának szikratávirata.
“A békeszerződés aláírása pontosan a megállapított időben és a meghatározott szertartásoknak megfelelően folyt le. A magyar békedelegáció tagjai és a magyar sajtó képviselői Henry ezredes s a magyar delegáció mellé beosztott katonai misszió többi tagjának kíséretében fél 5 órakor érkeztek automobilon a nagy Trianon-palotába.
A palota előtt kisebb csoport érdeklődő várta érkezésüket.
A magyar kiküldötteket megfelelő katonai tisztelgéssel fogadták, majd a Trianon kistermébe kísérték, s itt várták be az ülés megnyitását.
Mihelyt jelentették, hogy a Szövetséges és társult hatalmak valamennyi képviselője megérkezett, bebocsátották a közönséget is. A közönség sorában voltak a- világsajtó képviselői is, akik közül többen fényképezőgéppel és mozgóképfelvevő-készülékkel jelentek meg.
A diplomaták és magasabb rangu katonák csoportjában ott volt a görög király is utcai öltözetben.
Az időjárás ragyogóan szép volt és a versaillesi park szökőkútjai mind működésben voltak.
A palotát francia lobogók díszítették.
A teremben, ahol az aláírás aktusa végbement, patkóalakú asztal volt felállítva.
Az asztalfőn Millerand ült. Jobbra tőle a francia kormány többi képviselője foglalt helyet, baloldalt az angolok, s azután a többi meghatalmazottak helyezkedtek el. Millerand az ülést megnyitva hangsúlyozta, hogy a Magyarországgal kötendő szerződés teljesen készen áll, majd megállapította, hogy az aláírandó szöveg tökéletesen azonos azzal, a melyet ez év május hó 8-án nyújtottak át a magyar békedelegációnak.
Ekkor vezették be a magyar békeküldöttség tagjait e szavakkal:
— Íme a magyar teljhatalmú kiküldöttek.
A bejelentésre a jelenlevők mind felállottak helyükről.
A békeszerződés aláírására való felszólítás után elsőnek Benárd Ágost dr. miniszter, teljhatalmú megbízott írta alá pontban 4 óra 31 perckor.
Utána Drasche-Lázár Alfréd meghatalmazott miniszter írta alá az okmányt, majd alfabetikus sorrendben valamennyi hatalom képviselője, köztük az Amerikai Egyesült Államoké is.
Az aktus háromnegyed 5 órakor már véget is ért.
Millerand kijelentette, hogy a békeszerződés aláírása megtörtént s ezzel az ülést bezárta.
A cseh, a jugoszláv és román meghatalmazottak kölcsönösen üdvözölték egymást.
A magyar kiküldöttek a szertartás után a díszőrséget álló katonaság tisztelgése közben hagyták el a termet.”
AZ UJSÁG, 1920. JÚNIUS 6.