Gaudi-Nagy Tamás jogi tanácsadása mellett terjedelmes beadvánnyal fordult az Európai Emberi Jogi Bírósághoz az egykori Tolvajkergetők három meghurcolt tagja. A súlyos bűncselekmények koholt vádjával koncepciós perbe fogott és elítélt panaszosok arra kérik a strasbourgi testületet, vizsgálja meg a magyar hatóságok, különösen a bíróság eljárását, és állapítsa meg, hogy az több ponton súlyosan megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezményt, amelyet Magyarország 1993-ban ratifikált.
Mint ismeretes, a rendőrség 2015 áprilisában tartóztatta le a csoport alapítóját, Polgár Tamás “Tomcatet” és három társát azzal a gyanúval, hogy brutálisan összevertek egy ártatlan férfit, akit kerékpártolvajnak hittek. Legalábbis ezt közölték a sajtóval, amit azután a “független” bíróság szóvivője útján sietett megerősíteni, felrúgva az ártatlanság vélelmét és számos egyéb eljárásjogi garanciát.
A valóságban a férfi nem volt ártatlan, ráadásul agresszív személyiségzavaroktól szenvedő kábítószeres volt, aki rátámadott a csapat tagjaira, amíg azok a kihívott rendőröket várták.
A három és fél évig húzódó büntetőper során végig ordító törvénytelenségek sorozata követte egymást. Például a bíróság elismerten manipulálta a tárgyalási jegyzőkönyveket, megváltoztatva vagy teljes egészében törölve a vádat gyengítő vallomásokat, megtagadták a vádlottak valamennyi bizonyítási indítványát. Figyelmen kívül hagyták a tanúk – a sértett édesapja és barátja – vallomásainak súlyos ellentmondásait, még azt is, amikor az egyik nem túl intelligens tanú nyíltan beismerte, hogy elfogult, és azért tesz valótlan terhelő vallomást, hogy a vádlottak börtönbe kerüljenek.
A visszaélések olyan nyilvánvalóak voltak, hogy a fő bűnbaknak kikiáltott Tomcat az előzetes letartóztatásból szabadulva Kanadába távozott, ahol politikai menedékjogért folyamodott.
Az eljárás célja ugyanis – hasonlóan a Budaházy-perhez – egyértelműen nem az igazság kiderítése, hanem az egyesület szétverése és az ő börtönbe juttatása volt.
Amennyiben Strasbourg egyetért a panaszokkal, úgy a magyar Kúria kénytelen lesz hatályon kívül helyezni a vádlottakat elmarasztaló ítéletet, az állam pedig tetemes kártérítést fizethet a károsultaknak. Azt persze hiába várnánk, hogy a visszaélések garmadáját elkövető rendőrök, ügyészek, bírók bármiféle felelősségre vonásban részesüljenek. Sajnos még biztosan éveket kell várni, hogy az ügyben döntés szülessen.
Hunhír.info