Az oroszok többsége a vallásos érzelmek védelmét fontosabbnak tartja a sajtószabadságénál – derült ki a Charlie Hebdo című franciaországi uszító szennylap hetilap elleni támadás nyomán készített közvélemény-kutatásból, amelyet a Vedomosztyi című napilap ismertetett csütörtökön. És csoda, hogy Európa egyre inkább az oroszokkal azonosul lelkileg, szellemileg? Mert amit Európában sajtószabadságnak neveznek, az sajtódiktatúra. Egy erőszakos kör uralma, amely bárkit kigúnyolhat, befeketíthet, de ha őt sérelem éri, irtózatos rikácsolásba tör ki.
A Levada Központ felmérése azt mutatja, hogy az oroszok elítélik a francia szerkesztőség elleni véres támadást, de annak legfőbb okát a vallásos emberek érzelmeit megsértő, “provokatív” Mohamed-karikatúrák közlésében látják. A megkérdezettek 59 százaléka vélekedett így. 19 százalékuk a francia hatóságokat hibáztatja, amelyek szerintük nem léptek fel elég hatékonyan a terrorizmus ellen. 16 százalékuk a túl liberális bevándorlási politikában látja a terrorakció okát.
Infinety network
Az oroszországi közvélemény-kutató cég felmérésében részt vevők nagy része, 68 százalékuk úgy tartja, hogy megengedhetetlen a Mohamed-karikatúrák és hasonló gúnyrajzok közlése.
Karina Pipija, a Levada Központ kutatója a felmérést értékelve úgy vélte, hogy az oroszok ezzel kimondták: “Nem vagyunk Charlie”, és az újságírók tulajdonképp maguk tehetnek róla, hogy a terroristák támadást hajtottak végre ellenük, és sokukat megölték.
A Franciaországban január 7. és 9. között elkövetett iszlamista támadásoknak 17 áldozatuk volt. Tizenketten a Charlie Hebdo párizsi szerkesztősége elleni merényletben vesztették életüket.
Az orosz állampolgárok támogatják országuk vezetésének álláspontját, amely szerint a karikatúrák sértik a vallásos érzelmeket, és egyetértenek az orosz sajtót felügyelő hatóság (Roszkomnadzor) ajánlásával, hogy az orosz sajtó ne közöljön vallási témájú gúnyrajzokat.
A szakember szerint az orosz emberek a korlátozást nem tartják cenzúrának. Ellenkezőleg, úgy gondolják, hogy az állam így védi meg a hívő emberek érzelmeit, és akadályozza meg a különböző nemzetiségek közötti ellentétek kialakulását.
Nyikolaj Szvanidze, a Társadalmi Kamara nemzetiségi bizottsági elnöke nem lepődött meg a közvélemény-kutatás eredményén. Az ismert televíziós újságíró, történész szerint “Oroszországban patriarchális, I. Péter cár előtti vallásosság, konzervativizmus és igen erős Nyugat-ellenesség uralkodik. Minden, amit a Nyugat tesz, az rossz (…). Ha ők azt mondják, hogy Charlie vagyunk, akkor itt kijelentik, hogy mi nem vagyunk Charlie” – állapította meg Szvanidze.
Az orosz sajtó csütörtökön arról is beszámolt, hogy az észak-kaukázusi Dagesztán fővárosából mintegy 200 gépkocsiból álló konvoj indult útnak a Krím félszigetre. Az Oroszországi Föderációhoz tartozó területről kiinduló és több más észak-kaukázusi köztársaságot érintő akció résztvevői így tiltakoznak a Mohamed-karikatúrák közzététele ellen. Pénteken a tavaly Oroszországhoz az ott élők akaratából visszacsatolt csatolt Krím székhelyén, Szimferopolban a helyiekkel közösen fogják ünnepelni Mohamed prófétát.
Hunhír.info