Több kifogása van a Méltóságért Európában Polgári Egyesületnek (ADEC) a szépvízi községházával kapcsolatban, ezért az épületet megnevező magyar feliratot és a homlokzatra kitűzött székely zászlót is el akarja távolíttatni. A polgármester szerint ezekben az ügyekben a községvezetők magukra maradtak. – írja a Székelyhon
A Dan Tanasă által vezetett, a székely jelképek, magyar nyelvű feliratok elleni persorozatról elhíresült egyesület a Hargita Megyei Törvényszéken újabb közigazgatási bírósági eljárást kezdeményezett.
Először idén áprilisban szólították fel a polgármestert arra, hogy távolítsa el a Községháza feliratot, a homlokzatra kitűzött két székely zászlót, illetve hogy a Szépvíz Község Helyi Tanácsa feliratú táblák esetében a román nyelvű változatot helyeztesse a magyar nyelvű fölé, mivel az ország hivatalos nyelve a román.
A keresetlevél indoklása a felirat esetében a 2001. évi 215-ös számú törvényre és ennek újraközölt változatára hivatkozik, amely szerint az intézmények megnevezéseit magyar nyelven a román nyelvűvel azonos méretű táblákon lehet megjeleníteni úgy, hogy a román felirat legyen felül.
A korábbi perekhez hasonlóan most is azzal érvelnek, hogy a Községháza nem a román Primărie megnevezés magyar megfelelője, ezt magyarországi mintára használják itt, törvénytelenül, mert a román közigazgatásban nincs ilyen intézmény. Ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a kizárólag magyar nyelvű felirat sérti a román alkotmány előírásait, diszkriminálva a magyar nyelvet nem ismerő polgárokat.
A székely zászlókat illetőn azokat a korábban már hivatkozási alapként használt, Románia zászlajára, címerére, és himnuszára vonatkozó törvényeket említi a keresetlevél, amelyek szabályozzák más államok jelképeinek használatát is – noha Székelyföld nem állam, az eddig bírósági eljárások során rendre a szervezet törvényértelmezése volt az irányadó.
Az egyesület úgy értékeli, egy ilyen zászló középületre vagy közterületre való kitűzése „az entitás hivatalos létezésének hamis látszatát kelti, és azt, hogy ez a romániai helyi hatóságokhoz tartozik”. A helyi tanácsot megnevező táblákról pedig úgy vélekednek, mivel azok egymás mellett helyezkednek el, megtévesztik a polgárokat, mert azt a hamis látszatot keltik, hogy a kisebbség nyelve, a magyar nyelv Szépvízen ugyanolyan hivatalos nyelv, mint a román.
Kovács Attila – szekelyhon.ro
Hunhír.info