Holott az RMDSZ csak kampányában tűzte zászlajára a székelyföldi autonómiát, s hamar el is felejtette aztán, a pártban akadt két ember, aki beterjesztette a Székely Nemzeti Tanács autonómiastatútumát. A románok máris támadják őket, mondván, hogy az autonómia alkotmányellenes, és az RMDSZ-es képviselők megszegték a koalíciós egyezséget is.
Petre Străchinaru demokrata képviselő kérni fogja, szigorúan büntessék meg azokat az RMDSZ-es kollégáit, akik a képviselőházban beterjesztették a Székely Nemzeti Tanács székelyföldi autonómiastatútumát. “A mandátum kezdéskor tett esküjüket szegték meg, abban ugyanis vállalták, hogy betartják Románia alkotmányát” – mondotta.
Străchinaru szerint az autonómiaigény alkotmányellenes. Elmondta, még nem elemezte a házszabályt, de kérni fogja Garda Becsek Dezső és Sógor Csaba szankcionálását. Úgy értékelte, az RMDSZ-es képviselők megszegték a koalíciós egyezséget is, az RMDSZ csúcsvezetőségének lépnie kell. A képviselő szerint leghelyesebb volna, ha az RMDSZ megvonná tőlük politikai támogatását. “Ha nem teszik meg, azt jelenti, egyetértenek cselekedetükkel” – hangsúlyozta.
A Kovászna megyei képviselő a DA szövetség véleményére is kíváncsi, a koalíciós egyeztetőtanács álláspontját is kikéri az ügyben. Szerinte az autonómiastatútum újbóli benyújtása összhangban áll a megyében tapasztalható hangulatkeltéssel. “Egy irredenta csoport provokációival kell szembesülnünk, akik érzik, az EU-csatlakozás után lejár az idejük. Addig megpróbálják provokációkkal feszültté tenni a helyzetet. Vajon azt akarják, hogy a román állam kénytelen legyen erővel fellépni a régióban?” – tette fel a kérdést, utalván arra, hogy Nagy-Magyarország térképe jelent meg néhány felső-háromszéki település bejárati tábláján.
Amint azt megírtuk, két RMDSZ-es honatya csütörtökön, a parlamenti vakáció előtti utolsó napon nyújtotta be a Csapó I. József által kidolgozott autonómiatörvény-tervezetet. Antal Árpád háromszéki képviselő a Háromszéknek elmondta, a statútumtervezet több pontjával nem ért egyet, de módosító javaslatokban fogalmazza meg véleményét, és a szakbizottságokban vállalja majd a törvénytervezet védelmét. Bár nincs meggyőződve arról, hogy a kiválasztott időpont megfelelő, fontosnak tartja, hogy a székelyföldi magyarság autonómiaigénye hangsúlyosan napirendre kerüljön – írja szombati számában a Háromszék napilap.
HunHír.Hu