Kedden mutatták be azt a kétnyelvű, magyar-ruszin imakönyvet, amely ezentúl a nemzetiségi önkormányzat hitéleti alkalmainak lesz fontos szereplője. A Görögkatolikus Ruszin Közösségi Házban tartott eseményen Kocsis Fülöp érsek-metropolita az imakönyv vallásidentitást erősítő szerepét hangsúlyozta.
A józsai Görögkatolikus Ruszin Közösségi Házban tartott keddi bemutatón Papp László polgármester azt mondta, a nemzetiségi önkormányzatok támogatása a határon túli kapcsolatok ápolásában is fontos szerepet tölthet majd be.
– Ez Debrecennek összevág azzal a jövőképével, azzal a törekvésével, hogy itt a régióban, nemcsak a város közigazgatási határain belül, hanem jócskán azon túl is, akár az országhatárokon túl is segítse a kapcsolatok építését, így akár adott esetben a magyarországi és a kárpátaljai ruszinság közötti kapcsolatot – mondta Papp László.
Az új kiadványokat Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita szentelt vízzel áldotta meg a mintegy száz fős ruszin közösség előtt. Mint mondta: az imakönyv abban segít, hogy a hívek Isten előtt egyszerre tudják magukat magyarnak és ruszinnak is vallani.
– A két nyelvnek az együttélése nagyon szép kulturális értéket is teremt, de az imakönyv akkor is imakönyv, hogy az Istennel való kapcsolatot segítse, és identitáserősítés szempontjából pedig így segít – emelte ki Kocsis Fülöp.
A könyvbemutató után Bartha Elek néprajztudós, a Debrecen Egyetem rektorhelyettese nyitotta meg a ruszin hitéleti hagyományokat bemutató fotókiállítást.
– A szent jelenlétét, a szentséggel való közelséget tudják megtapasztani a templomok épülete révén, legyen az fatemplom, kőtemplom, vagy bármilyen technikával készült templom. Ebből a szempontból nincs különbség a kis falusi templom és a katedrális között – hangsúlyozta Bartha Elek.
Az eseményen azt is bejelentették, hogy a tavasszal átadott közösségi ház mellett, hamarosan felépítenek majd egy fatemplomot is.
DEHÍR