Gyakran méltatjuk irodalmunkat, és annyiban jogosan, amennyiben a krisztusi igazságokat tükrözteti vissza. Egyrészt ennek konkrétumaira világít rá ezen előadás, másrészt arra, hogy ugyanakkor mégsem minden arany, ami fénylik, ugyanis számos mégoly tehetséges, sőt zseniális költőnk-írónk messze nem teljesen keresztény.
Miért, mitől: erre is felel a fenti címen tartandó előadásom – amely ma lesz 18 órától a Háló Közösségi és Kulturális Központban (S4) az alábbi címen: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. –, különös tekintettel a mind a keresztény, mind az antikeresztény szellemiséget magában hordozó, száz éve elhunyt Ady Endrére, akiről a centenárium alkalmából könyvet írtam, amely az előadás után a helyszínen megvásárolható és dedikáltatható lesz.
Az előadás témájához elsősorban az alábbi összefoglaló alapművek tanulmányozását ajánlom:
Alszeghy Zsolt: A XIX: század magyar irodalma, Bartha József: Az új magyar irodalom kis tükre (1896-1936), Bartha József: Faji elem és keresztény szellem irodalmunkban, Bánhegyi Jób OSB: A magyar irodalom története I-II., Farkas Gyula: Az asszimiláció kora a magyar irodalomban 1867-1914 , Pintér Jenő Magyar irodalomtörténete. Tudományos rendszerezés. I-VIII., Pitroff Pál: A szépirodalom esztétikája, Pitroff Pál: Keresztény forma és stílus, Sík Sándor: Esztétika, Sík Sándor: Gárdonyi, Ady, Prohászka, Sik Sándor: Pázmány, Szerb Antal: Magyar irodalomtörténet, Várdai Béla: Katholicizmus és irodalom, Várkonyi Nándor: Az újabb magyar irodalom (1880-1940), Zoltvány Irén: Erotika és irodalom, Zulawski Andor, ifj.: Irodalompolitika. Új élet – új irodalom
Ifj. Tompó László – Hunhír.info