Az új Országgyűlés megköveti a 2006. augusztus 20-i tüzijáték és a 2006. szeptember 17. és október 25. közötti rendőri intézkedések minden ártatlan áldozatát, és bocsánatot kér az ország mindazon polgárától, akit akár az állami vezetői mulasztások, akár a törvénytelen rendőri fellépés folytán alapjogi sérelem ért – áll abban az országgyűlési határozatban, amelyet kedden fogadott el az Országgyűlés 316 igen és 44 nem szavazattal.
A Lázár János, Kósa Lajos, Balog Zoltán és Gulyás Gergely által benyújtott javaslat felkéri az új kormányt, hogy “mindazon személyek megalapozott kártérítési követelését kiegyenlítse, akiknek a 2006. augusztus 20-i budapesti tűzijátékkal összefüggésben, a 2006. szeptember 17. és 2006. október 25. között történt rendőri fellépések következtében, vagy azzal összefüggésben alkotmányos alapjoga, illetve személyhez fűződő joga sérelmet szenvedett.”
A kártérítés azokra ugyanakkor nem vonatkozik, akik már kaptak kártérítést, akiknek a kártérítési igényét elutasították, akinek a büntetőjogi felelősségét az eseményekben megállapították, aki perben vagy peren kívül megállapodott az igényeiről, illetve akinek a feljelentése folyamán nem indult vagy bűncselekmény hiányában megszűnt a nyomozás.
A határozat szövege szerint azért van szükség a teljes erkölcsi és anyagi kártérítésre, mert a 2006. augusztus 20-án rendezett budapesti tűzijátékkal összefüggésben öt emberéletet és több száz személyi sérülést okozó tragédia történt. A határozat szerint a katasztrófát egyértelműen a tűzijáték megszervezésének hibái, a kapcsolódó jogi szabályozás hiányosságai, a vonatkozó jogszabályok megsértése idézte elő.
Emellett 2006. szeptember 19. és 22. között, valamint 2006. október 23-án “a törvények betartására felesküdött rendőrök százai, több különböző helyen, egymástól függetlenül, egyidejűleg, a rendőrségi törvényt már önmagában sértő azonosíthatatlanság mögé bújva, soha korábban nem tapasztalt, törvénytelen brutalitással léptek fel a védtelen és békés polgárokkal szemben” – áll a kedden elfogadott határozatban.
Az Országgyűlés 316 igen és 44 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el az országgyűlési határozatot.
HunHír.Hu – Független Hírügynökség
HunHír.Hu