Merthogy ez a dolgok rendje. Ha már ki tudja, hány nemzedéket megfertőzött a névadó, az emlékét őrző szobor se virítson közgazdászokat képezni hivatott egyetemünk aulájában. És műveit is csak az forgassa, aki antikommunista akar lenni.
Amint az Eduline.hu a minap megírta, az új nevű intézmény, vagyis a Budapest Corvinus Egyetem rektora, Rostoványi Zsolt elmondta, Marx már a múlt része végképp, ezért szobrának semmi keresnivalója az épületben. Ott már valódi példaképre van szükség:
„Ha bemegyek a Szent István Egyetem épületébe, akkor egy Szent István-mellszobor fogad. Ehhez képest a mi egyetemünk főépületében semmi nincs, ami a Corvinus névre utalna.”
Világos beszéd. Marx meg odakerül tehát, ahová való. Az egyetem történetét bemutató kiállításra. A Corvinus pedig már pályázatot írt ki egy „új szimbolika” kialakítására, amely egyértelművé teszi hallgatóinak, hogy a Corvinusra járnak:
„Mátyás királytól a humanizmuson és a reneszánszon át a corvinákig sok minden megjelenhet” – mondta a rektor, s a méltó szimbólumok kialakításában az egyetem a magyar Képzőművészeti Egyetem oktatói és hallgatói segítségét kéri.
Igen, ugyanis valóban nagyon fontos a szimbolika. Ami kifejezi, honnan jöttünk, hol vagyunk, s merre tartunk. Kinek a nevét használjuk ikonként. Jelen esetben kit állítunk a jövő közgazdászai elé példaképként. Pláne, ha a rendszerváltozás szükségességét emlegetjük.
Amihez tehát a jelek szerint ezúttal végre egy érdemi lépés történt. Ám ez persze csak nyitánya lehet egy olyan folyamatnak, amelynek végső célja a monetáris szemléletmódtól független, egyedül működőképes pénz- és gazdaságpolitika kialakítása kell, hogy legyen.
Amihez Marxnak az égvilágon semmi köze nem volt. Mert ha voltak is igazságai, azok fényét azonban elnyomták tévedései. Amik követése miatt nemzetek sokasága és egyének milliói mentek tönkre. S ha már emiatt kitörölni nem is lehet nevét, legalább ne reklámozzuk.
De ha mégis olvassuk műveit, legfeljebb egyért tehetjük. Azért, hogy – amint nemrégen Raffay Ernő fogalmazott – antikommunisták legyünk. Mert a névadó ideájának, legyen bármennyire téves, mindmáig vannak követői – nem is kevesen.
Ifj. Tompó László – Hunhír.info