Amint a tatai Eötvös József Gimnázium és Kollégium meghirdette kétfordulós, 2010. november 15-én és 2011. április 8-10-e között megtartandó tizennyolcadik Arany János Irodalmi Verseny honlapja mutatja, nemcsak Budapestet, hanem a vidéket is elérte a kirekesztők kultusza, amelynek jegyében a verseny olvasmánylistájára irodalmi alkotásoknak aligha nevezhető kötetek is felkerültek.
A honlapon olvasható, „valamennyi középfokú iskola (gimnázium, szakközépiskola, szakiskola) nappali tagozatos, 9-10. évfolyamos tanulójára” vonatkozó versenykiírás szerint a cél „az olvasottság, az irodalomismeret szélesítése és elmélyítése, az élményszerű befogadás és műértés fejlesztése, az ezekről való írásbeli és szóbeli megnyilatkozások színvonalának emelése, mindezek kapcsán a tantárgyi képességek és a tájékozottság növelése, értékelése, továbbá a magyar irodalom tantárgyban kiemelkedő teljesítményre képes tanulók számára versenylehetőség teremtése, a tehetségek gondozása” az alábbi olvasmányok alapján: Arany János: Toldi, Mikszáth Kálmán: A Sipsirica, Sütő András: Advent a Hargitán, Lázár Ervin: Hét szeretőm (belőlük csak A bűvész, Veréb a Jézus Szívében, Hét szeretőm), Victor Hugo: A párizsi Notre Dame, Tóth Krisztina: Vonalkód, Lugosi Viktória: Ajvé.
Kérdés, hogy az „irodalomismeret szélesítését” és „elmélyítését” mitől szolgálja Tóth Krisztina novelláskötetként beharangozott, 18 éven aluliaknak nem ajánlott, ráadásul még műfajilag is értelmezhetetlen Vonalkódja, Lugosi Viktória garantáltan Síp utcai sorstalanokat reklámozó, obszcenitásoktól sem visszariadó Ajvéja, mégis mi közük a verseny névadójához, akinek hitvallása szerint a költő „az legyen, mi népe”, annak sorsát tűzve tollára, akire éppen ezért csak akkor hivatkozhatnak, ha olyan méltó utódai szerepelnek olvasmánylistájukon, mint Dsida Jenő, Nyirő József, Reményik Sándor, Szabó Dezső, Tormay Cécile, Wass Albert?
Várjuk a válaszokat a versenybizottság vezetőjétől, Csúzyné Harasztosi Julianna igazgatóhelyettestől.
Ifj. Tompó László – Hunhír.info