Az elmúlt 25 év alatt profitként a külföldi befektetők kétszer annyi pénz vittek ki (152 milliárd eurót), mint amennyit befektettek a magyar gazdaságba. Ennél csak az afrikai országokban volt súlyosabb a helyzet. A külföldi tőke beáramlásával megindult a pénz kiszivattyúzása az országból – fogalmazott Bogár László egy csütörtöki vidéki közgazdász konferencián.
Neves közgazdászok részvételével Külső(!) eladósodás – Magyarország a közép-kelet európai térségben címmel rendezett vitadélutánt csütörtökön a szegedi vármúzeumban a Magyar Közgazdasági Társaság Társadalomgazdasági Szakosztálya, az MKT Csongrád Megyei Szervezete és a Széll Kálmán Alapítvány.
Bogár László Nincs tettes csak áldozat című előadásában találóan a hozam helyett viszemről, a befektetés helyett pedig kifektetésről beszélt. Határtalanul gazdag nyelvünk ilyen szójátékok és viccek segítségévek tudja a legjobban kifejezni a nép évszázados szenvedéstörténetét. Amit ma gazdasági válságnak látunk, az elsősorban lelki, szellemi és erkölcsi probléma. Eladósodásunk legfenyegetőbb mozzanata, hogy devizában történt, és sem az adós, sem a hitelező nem tudja, hogyan fog az árfolyam alakulni. Bogár megdöbbentő adatokkal támasztotta alá az elmúlt 25 év gazdasági melléfogásait, az ország privatizációja címén történt kirablásának módozatait.
Ebben az időszakban profitként a külföldi befektetők kétszer annyi pénz vittek ki (152 milliárd eurót), mint amennyit befektettek a magyar gazdaságba. Ennél csak az afrikai országokban volt súlyosabb a helyzet. A külföldi tőke beáramlásával megindult a pénz kiszivattyúzása az országból. A gazdaság, a foglalkoztatás és a reálbérek nem növekedtek az elmúlt 20 év alatt, inkább csökkentek vagy stagnáltak a 40 évvel korábbi mutatókhoz képest.
Különböző kedvezményekkel, adócsalikkal próbáltuk meg idevonzani a külföldi befektetőket, évi 600-700 milliárd forintos állami támogatást adtunk nekik, miközben folyamatosan elszívták erőforrásainkat, s adósságrabszolgává tettek bennünket, fogalmazott a szakember, de nem szabad feladnunk. A kormány cselekvési tere szűk, túl vérmes reményeket sem szabad fűzni ahhoz, hogy a rákos sejtként viselkedő „globalóma” majd magától megváltozik, meggyógyul. Arról kellene gondolkodnunk, miként tudunk leválni ezekről a rendszerekről, figyelmeztetett Bogár. Egy focihasonlattal élt, a 89 percben vagyunk, és az ellenfél vezet 3 nullára. Ha törik, ha szakad, keressük meg a módját, hogy 4:3-ra nyerjük, de igazán stílszerű a 6:3 lenne – fogalmazott a nemzet közgazdásza.
Hunhír.info – szeged. ma nyomán
Hunhír.info