„El akarják hitetni velünk, hogy csak arra a csekély tudásra van szükségünk, amivel megtaláljuk a bevásárlóközpont bejáratát és a pénztárcánkat a hitelkártyánkkal a zsebünkben. Az ismereteket tehernek tekintő szemlélet — amely alól fel kell szabadítani a diákokat — intézményesítette a félműveltséget, a töredékes tudást…
Minden nap kétségbe ejtő hírek özönlenek ránk az olvasási készségek romlásáról, az alapismeretek hiányáról, a rossz érettségi eredményekről, gyenge nyelvtudásról… Mondják, diófát az unokájának ültet az ember. Nekünk azonban gyorsabbnak kell lennünk — ültessünk hát műveltséget, még mielőtt további nemzedékeknek kell lemondania a tudás terméseiről!”
A fentieket nem más, mint maga a jelenlegi miniszterelnök írta, egy 2009. novemberi kereszténydemokrata tanácskozás apropóján. Vajon eszébe jutnak-e ezek a gondolatok, amikor a parlamentben a párttársai éppen megszavazzák azt a törvénymódosítást, amelyben a szakképzésből gyakorlatilag kiirtják a közismereti tárgyakat. Ez a módosítás emellett arra is lehetőséget biztosít, hogy a diákok akár 15 évesen is munkát végezhessenek. A helyzetből adódóan mindenfajta szakmai és közismereti tudás nélkül. Reméljük, a tanulmányi szerződésüket el fogják tudni majd olvasni és tudni fogják mi a különbség a „legalább” és a „legfeljebb” között…
A most módosítani kívánt törvényt még tavaly ősszel verték át az országgyűlésben, ahol hiába tiltakozott a Jobbik ellene, úgy szavazták meg a szakképzési hozzájárulásról szóló jogszabállyal együtt, hogy a szakképzés tanév közbeni szétverése mellett gyakorlatilag ellehetetlenítették a nyelviskolák működését is. Ennek is köszönhetően a nyelvoktatással foglalkozó vállalkozások körében felére zsugorodott a céges forgalom, a beiratkozók magánemberek száma pedig harmadával csökkent. Vajon ez is a műveltség „ültetésének”, a „gyenge nyelvtudás” felszámolásának része?
A kormány közben azt is tervezi, hogy jelentős járulékkedvezményben részesíti azokat a vállalkozásokat, ahol képzettséget nem igénylő munkakörökben foglalkoztatják a munkavállalókat. Nyilván ez is a „tudás termésének” biztosítására szolgáló intézkedés, csak immár abban nem lehetünk igazán biztosak, hogy ez kinek fog végeredményben hasznot hozni.
A szerző a Jobbik országgyűlési képviselője
A publicisztika rovatunkban megjelent írások nem feltétlenül azonosak a szerkesztőség véleményével.
Hunhír.info