Lehetőségekre való utalás lehetőségét zárja ki a rejtett bölcsesség: azt teszi, amit másnak tanácsol, nem vét az igazságosság ellen, és a fennálló állapotot értelmezi.
Latin status quo kifejezés jelentése köznapi értelemben valamely dolog ez idői, jelenlegi állapotának fenntartását, politikában az erőviszonyok, társadalmi struktúrák, rend fenntartását értjük. Politikai vonatkozásban helyi, biztonságpolitikai, katonai használatában idei jelentőséggel, jelleggel bírt. Azt a történelmi, társadalmi környezetet, vagy helyzetet, amelyben a nyilvánosság elől eltitkolt esemény végbemegy, kimenetelében védelmet nyer, s háttérhatalmi tényező támogat védelemnek nevezzük, amelyet az időben a status quo tesz hitelessé.
Útra, útvonalra vezérlő, célzatos irányítás önmüködő rendszerekkel, törvényszerűségekkel meghatározott ideológiai, politikai elvek alapján közvéleményre ható, befolyásoló eszközökkel az adott cél elérése érdekében. Így a sajátos jellegű társadalmi konszenzust politikai, tudományos művészeti, vallási törekvésként örökíti meg. Az átmenet pedig a mindenkori két különböző jelleg egyesítését célzó faktor: „átmenve átalakulva”, ahol két dolog közötti egymásba átjátszó fokozat és két szerkezeti elem csatlakozási szakasz a rizikó. A történés okfejtője a mindenkori média (ott lehet cáfolni, ahol van némi igazság!)
Csalóka az, ami sokszor minket tévedésbe ejt, félrevezet, akár az önmagával egybeeső szép tavasz. A közelgő veszély okozta szorongó érzés, mint aki a rábízott dologról, személyekről számot adni, a velük kapcsolatos anyagi, jogi, lelki következményeket viselni köteles (hatóságok, eskü terhe, kormány, országgyűlés, Isten), mint aki okolható, valamiben bűnös; felelősséggel járó közéleti beosztása miatt az a félelemkeltés áldozata, – ami fölött áll a status quo!
Csupán az idő kérdése marad még hátra. Már nem az az idő, amely múlik, elfogy és eljön, elmegy. Az én időm, vagy éppen Közép-európai idő.
Idő a status quo szerint, – ha erről van szó! – ante. Az, amikor Lord Rothermere (1868) háború alatt volt légügyi miniszter 1927 tavaszán néhány napot Magyarországon töltött, hogy Trianon által létrehozott európai helyzettel megismerkedjen. Hazatérése után lapjában, a Daily Mailban 1927. június 21-én hatalmas cikke jelent meg: Hungary’s place in the Sun! Safety for Central Európa! Magyarország helye a Nap alatt! Közép-Európa megrontása! Címen. A cikk így kezdődik: Közép-Európát teleszórták Elzász-Lotharingiákkal Ugyanazon év július végén Nagy Emil (1871) volt igazságügyminiszter meglátogatta és általa azt üzente a magyar társadalomnak, hogy készítsenek itthon egy olyan szemléltető térképet, amelyen részletesen legyen megvonva az az új határ, amelyet ő első cikkében nagy vonásokban már megjelölt és amelyet nevezzenek el: Rothermere vonalnak.
Igy született meg az első konkrét revíziós Status quo ante bellum vonal…
A híres amerikai elnök Washington, az észak-amerikai függetlenségi harc befejezése után, szózatot intézett a polgárokhoz, melynek befejezőszavaiban ezeket mondotta:
„Ezek után esedezem Istenemhez, hogy polgártársaim lelkét a maga Szent Lelkével szentelje meg és tegye mindnyájukat jó keresztyénekké. Mert egyedül a jó keresztyén lehet jó polgára is hazájának!”
Pásztori Tibor Endre – Hunhír.info