„Az adócsökkentés elhalasztását azért sem szabad megengedni, mert ott kell hagyni a vállalkozásoknál a pénzt, azért, hogy ne kelljen bezárniuk, vagy leépítéseket végrehajtaniuk. Ez ugyanis a munkanélküliség rohamos növekedéséhez vezetne” – fejtette ki a Fidesz néhány pontjának lényegét Szijjártó Péter.
Ezzel teljesen egyet lehet érteni, pontos a diagnózis. Valóban, a vállalkozásoknál – csendben tesszük hozzá: elsősorban a mikro, kis-és közepes vállalkozásoknál – kell hagyni a pénzt. Hiszen egész Európában a legtöbb munkahelyet ők teremtik. Nem a multinacionális összeszerelő cégek támogatása vezet el a biztos alapokon fekvő magyar munkaerő piac felé, hanem hazai kkv- szektor támogatása.
Sajnos jelenleg – és ez elmondható az elmúlt évekről is – ennek inkább az ellenkezője figyelhető meg. Különösképpen az idei év lett nagyon nehéz a vállalkozások számára. S nem a válságra gondolunk itt elsősorban, hanem a foglalkoztatás kormányzati megnehezítésére.
Hiszen mind a minimálbér drasztikus emelése, mind az egyéni minimális járulék alap bővítése, mind a csökönyösen erőltetett egykulcsos adó miatti kötelező kompenzáció bevezetése, nem beszélve az elhibázott gazdaságpolitika miatt elszabaduló inflációs hatásokról, azt eredményezi, hogy a vállalkozások egyre nagyobb számban kénytelenek elbocsátani a dolgozókat.
Egy friss és reprezentatív felmérés szerint a vállalkozások jóval nagyobb része tervez létszámleépítést, mint amelyik létszámbővüléssel számol. Egészen pontosan a vállalkozások 4%-a növelni, 29%-a pedig csökkenteni igyekszik a létszámot. A fő oka ennek az, hogy a kormány kommunikációjával ellentétben szinte minden központi intézkedés az elbocsátások irányába hat. Igaz ez a fent már említett adó-és járulékemelésekre és a központi bérszabályozás retrográd bevezetésére. Ugyanakkor a forgalmi adó növelése egyben nehezebben eladhatóvá is teszi a termékeket, ami a fogyasztás csökkentésével, így a munkaerő költségek további relatív növekedésével jár. Így a költségcsökkentés jelenlegi leghatékonyabb eszközének – sok vállalkozás számára – jelenleg az elbocsátás tűnik.
Ha mindaz bekövetkezik, ami a Gazdaságkutató Intézet elemzése alapján várható –és ennek jelei egyre inkább látszanak -, akkor összességében olyan nagyságrendű elbocsátás is bekövetkezhet, amelyet se a versenyszféra, se az állam által drága pénzen teremtett munkahelyek nem lesznek képesek kezelni.
Egyébként Szijjártó Péter a fenti kijelentését, egy októberi vasárnapon, még 2008-ban tette.
A szerző a Jobbik országgyűlési képviselője.
Hunhír.info