Könnyűzene-történeti kiállítás nyílt a Miskolci Galériában Emlékeim a beatkorszakból, avagy a Borsodi Szénbányászati Tröszt zenekarától az Eddáig címmel. Javasoljuk, hogy minden magyar megyeszékhely hozza létre a saját beat-és rock-korszak eseményeit bemutató tárlatát. Nem kis siker lenne!
A tárlatot – amely szeptember 19-ig tekinthető meg – a galéria Rákóczi-házában láthatják az érdeklődők. A gyűjtemény az 1950-es évektől 1973-ig, a legendás miskolci rockfesztiválig tartó időszakot mutatja be, annak a nemzedéknek a világlátását, életmódját, amely a szocializmus körülményei, annak sajátosságai között a rockzenén nőtt fel – közölte Barázda Eszter, a galéria sajtóreferense. – Az emlékek felelevenítésével a mai közönség, a fiatalok számára is átélhetővé, árnyaltan megítélhetővé válik a Kádár-kor ezen szakasza. A kiállítóterem nemcsak a látványosság, hanem az emlékezés helye is lesz, igazi “retróutazás”.
A kiállítótérben nyolcan “mondanak el” egy-egy történetet, amelyek Miskolcon játszódnak klubokban és házibulikon, farmerben és miniszoknyában, és arról szólnak, miként írta felül a szocializmus hamis jelszavait a beatzene.
A történeteknek és a korfestő fotóknak, plakátoknak, rajongói leveleknek, hivatalos iratoknak az 1962-es Ki Mit Tud?, valamint az 1973-as miskolci rockfesztivál ad keretet. Ez az az időszak, amikor a miskolci fiatalok is szobáik falára ragasztották a zenészlegendák képeit, és vadászták a Szabad Európa, illetve a luxemburgi rádió legfrissebb zeneszámait. Számukra a legfontosabb esemény Magyarország első rockfesztiválja volt 1973-ban a Miskolc-diósgyőri stadionban, ahol a korszak híres magyar együtteseit láthatták-hallhatták fergeteges hangulatban. Itt volt a legnagyobb sztár a P.Mobil.
A tárlat arról is mesél, kik voltak a korszak miskolci kulcsszereplői, hová jártak, hol találkoztak, milyen zenekarokat hallgattak hétről-hétre a város fiataljai, kik írták a beatkorszak történetének miskolci fejezetét.
HunHír.Hu – ötvenentúl.hu
HunHír.Hu