A pátkai polgárőrök elleni per másfél éve zajlik, a legutóbbi tárgyaláson azonban fordulat történt. A bíróság ugyanis most helyt adott a vádlottak szabadlábon védekezésre vonatkozó kérelmének. Úgy tűnik, azért voltak börtönben, nehogy szabadlábon hagyásuk sértse a cigány kisebbség érzelmeit.
2008 júniusának elején Molotov-koktélokat dobtak három, pátkai romák által lakott házra. Senki sem sérült meg, a három épület egyikén kisebb károk keletkeztek. A rendőrség látóterébe rövidesen három helyi polgárőr került. A három férfit rokoni szálak kötik össze: ketten közülük testvérek, a harmadik pedig unokatestvérük.
A vádlottakat közel fél évig előzetes letartóztatásban tartották. Amikor a hosszabbítás is lejárt, hazamehettek, de később másodfokon meghosszabbították az előzetest, amelynek időtartamát aztán a következő hónapokban folyamatosan megtoldotta a bírósági tanács döntése. Múlt hét pénteken azonban a védők ismételt indítványára a háromtagú tanács úgy határozott: enyhébb kényszerítő intézkedést, házi őrizetet rendel el a vádlottaknak, az ügyésznek pedig nem volt ellenvetése. A három polgárőr egy óra múlva otthon volt, Pátkán.
“Olyan, mintha kiesett volna az életükből ez a másfél év”- mondta az elsőrendű vádlott fiatal felesége, Emília. Most már megkönnyebbült sóhajjal említheti meg, hogy férje és a két másik polgárőr jól vannak, bár az első órákban nehezen találták a helyüket. Még mindig naponta 2-3 rokon, jó barát érkezik hozzájuk (a megvádolt polgárőrök legfeljebb a kertbe mehetnek ki, de ügyeiket intézni csak előzetes engedéllyel, kivételes esetben mehetnek el), gratulál, velük örül. A vádlottak mindhárman fiatal, büntetlen előéletű emberek, ketten családosak, írta Fejér Megyei Hírlap.
A pernek azonban még nincs vége, bár már latolgatható, hogy a jövő év első két hónapjában megszülethet az ítélet. A legutóbbi tárgyaláson ismét megszólalt a korábban már meghallgatott tűzoltósági szakember, akinek véleménye sokat nyomott a latban. Egy másik szakértő véleményével egybehangzóan világossá vált, valójában nem szabályszerű, komoly égést nem okozó Molotov-koktélok repültek a házakra.
– Az enyhébb intézkedés foganatosítása már régóta érik, hiszen ügyfeleink szabadlábon való védekezését nyár óta szeretnénk elérni – mondta Novozánszky Ilona, az ügy másodrendű vádlottjának védője az atv.hu megkeresésére. Az első vád még a több ember ellen elkövetett emberölés kísérletéről szólt, a védő reményei szerint ezt módosítják majd a robbanóanyaggal való visszaélés bűntettére. A szabadlábon való védekezésnek tehát eljött az ideje az ügyvédnő szerint, aki egyre inkább inogni látja az eredeti vádat.
Novozánszky úgy véli, a roma-nem roma lakosság közötti feszült viszony is szerepet játszhatott abban, hogy védencét és a másik két gyanúsítottat ilyen sokáig előzetesben tartották, hiszen, mint fogalmazott, csak újabb konfliktust szült volna, ha szabadlábon vannak. (Tehát, a magyarokat a börtönben kell tartani csak azért, hogy a cigányok érzékenységét semmi se zavarja, illetve, hogy így előzzék meg a cigányok lincselését. Nem rendőri jelenléttel, hanem magyar emberek bebörtönzésével akarják enyhíteni a cigánybűnözés miatt rettegő lakosság, és a cigány bűncsaládok közötti ellentéteket.)
A várható ítélettel kapcsolatban az ügyvéd azt mondta, annak látja lehetőségét, hogy az eredeti vád helyett, a robbanóanyaggal való visszaélés lesz a minősítés. Ez utóbbi mellett egyébként erős érvek szólnak, valamint ezt támasztják alá a meghallgatott tanúk és a tűzszerészi vélemények is. A robbanószerrel való visszaélés bűntettéért elvileg 2-8 évig terjedő szabadságvesztést is ki lehet szabni, de itt azért figyelembe kellene venni, hogy a három gyanúsított büntetlen előéletű, 30-40 év közöttiek, mondta védő.
A gyanúsítottak közül – a liberális média hamis és hazug állításával ellentétben – senki nem ismerte be, hogy Molotov-koktélt dobott a cigány család házára. Annyit vallott be csupán a legfiatalabb unokatestvér, hogy készítettek egy Molotov-koktél szerű szerkezetet, majd azt letették valahol az erdő szélén. Az igazi elkövetők továbbra sincsenek meg, és a sértetteknek sem sikerült felismerni őket. A gyanúsítottak az ügyvédnő elmondása szerint komoly gyógyszeres hatás alatt voltak az eseménykor és a vallomástételnél is.
A per január 29-én néhány tanú meghallgatásával, s már a védőbeszédekkel folytatódik a Fejér Megyei Bíróságon.
HunHír.Hu – atv.hu – Fm
HunHír.Hu