Épp akkor, talán éppen abban a pillanatban, amikor kiderült, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia kormányainak gondos összjátékkal sikerült megakadályozniuk, hogy nyilvánosságra kerüljön Tony Blairnek az iraki háború kirobbantásában vállalt szerepe, a politikus százötvenezer fontot vett fel egyórás beszédéért Dubaiban. Az a Tony Blair, aki kormányfőként felelős volt azért, hogy hazája részt vett Irak lerohanásában, miközben tudta, hogy a háború ürügye hamis volt.
A napokban a brit közvéleményt újabb bizonyítékokkal „lepték meg” az iraki háborúról. Pontosabban: csak meglepték volna. A Chilcot Bizottság nyilvánosságra hozta, hogy megtiltották neki a fontos dokumentumok nyilvánosságra hozatalát; egészen pontosan Tony Blair huszonöt feljegyzését, melyet George W. Bush amerikai elnökhöz írt, százharminc dokumentumot, mely Blair és Bush eszmecseréinek leiratát tartalmazza, továbbá több tucatnyi brit kabinetülés jegyzőkönyvének szövegét. A „háborús titkok” újabb részleteinek publikálását az amerikai külügyminisztérium tiltotta meg. A State Department (az amerikai külügyminisztérium) az amerikaiakra vonatkozó részletek közléséhez nem járult hozzá, ezzel azonban kínos helyzetbe hozta David Cameron jelenlegi brit kormányfőt, hiszen az amerikai bizonyítékok publikálása nélkül a bizottság jelentése nem „csak” foghíjas, hanem lényegében értelmetlen is.
A The Independent című brit lap az idén év elején már a nyilvánosság elé tárta, hogy a Chilcot Bizottság jelentése ellentmond az iraki háborúról kommunikált korábbi hivatalos verziónak. Magyarán: hogy Blair kormánya füllentett.
A tekintélyes ex-diplomata, Sir John Chilcot vezette bizottságot 2009-ben, még kormányfőként Gordon Brown hívta életre. Eslsőorban azért, hogy levonják a tanulságokat az iraki háborúból, és nem azért, hogy bárkit felelősségre vonjanak. Csakhogy sokak meglepetésére a Chilcot Bizottság keményebb és tisztességesebb munkát végzett, mint arra bárki is számított volna. Vizsgálódásai nyomán – ahogyan maguk a bizottsági tagok fogalmaztak diplomatikusan – a háború felelőseinek reputációja is veszélybe került.
A most szupertitkossá nyilvánított dokumentumok a kiszivárgott hírek szerint rendkívül fontos bizonyítékokat szolgáltatnak Tony Blair felelősségéről, arról, hogy a volt kormányfő körmönfontan – elhallgatva a valóságot honfitársai előtt – küldte harcba a brit katonákat az amerikaiak irányította invázió során. A The Independent magát megnevezni nem óhajtó, magas rangú diplomáciai forrásra hivatkozva közli, hogy az amerikaiak nagyon kényesek minden olyan információra, amely az ő elnöküket és közvetlen környezetét érinti, s mivel a Tony Blair beszélgetéseiről sok dokumentumokban szerepel az amerikai elnök vagy munkatársa, ezért ezeknek a dokumentumoknak a nyilvánosságra hozatala nem a britek, hanem az amerikaiak joga.
Hogy a Downing street 10 (azaz a brit miniszterelnöki hivatal) miért hajtott fejet az amerikai követelés előtt, nem tudni. Sir John Chilcot saját elmondása szerint az elmúlt hat hónapban több megbeszélést folytatott kormányzati tisztségviselőkkel, de nem tudta meggyőzni őket az amerikai tiltás képtelenségéről. Cameron kormányfő a napokban a diplomatának küldött levelében leszögezte: bizonyos dokumentumokat „érzékenyen kell kezelni”. Ezt a kormányfői hivatal a The Independent munkatársának így interpretálta: „Közérdek, hogy az Egyesült Királyság miniszterelnöke és az Egyesült Államok elnöke közti eszmecserék privilegizáltak legyenek. A dokumentumok publikálása előfeltétele annak, hogy a brit-amerikai kapcsolatok ne romoljanak meg.”
Sir Menzies Campbell, a liberális demokraták külügyi szóvivője dühösen reagált. Tűrhetetlennek nevezte az eljárást, és a teljes dokumentáció nyilvánosságra hozatalát követelte. Elégedetlenkedik Lord Owen volt külügyminiszter is, és megszólalt a brit közélet néhány ismert személyisége is. És persze elégedetlen a publikum is; nem kevesen úgy gondolják ugyanis, hogy ha ennek a háborúnak a felelősei megússzák, akkor eztán bárki bármit megúszhat majd.
Heti Válasz
Hunhír.info