Ma délelőtt a fenti címmel közlemény jelent meg a barikad.hu hírportálon, amelyből megtudjuk, hogy „Képíró Sándor lelki üdvéért a Hazatérés templomába Hegedűs Lóránt, református lelkész mond imát szeptember 18-án 16:00 órai kezdettel”. (Az idézetben előforduló nyelvhelyességi hibákat nem javítottuk.) Kár, hogy a rövid közlemény – határozott álláspontunk szerint nem szándékosan – ismét rágalmazza a néhai csendőr századost. Ezt pedig nem hagyhatjuk szó nélkül. Jelen sorok írója ezúton kéri a barikad.hu szerkesztőit, hogy a nem létező 1946-os ítéletre való hivatkozást, ezt az évek óta hangoztatott rágalmat töröljék közleményükből. Ez a gesztus is bizonyára ér annyit, mint egy rövid ima Képíró Sándor lelki üdvéért. S természetesen menjünk el minél többen szeptember 18-án a Hazatérés Templomába, s imádkozzunk azért az emberért, aki háborús bűnt soha nem követett el, s akit földi bíró sem talált soha bűnösnek.
Korábban már számtalan cikkben megírtuk: 2006-ban azt állította dr. Képíró Sándorral kapcsolatban a zuroffi horda, hogy 1946-ban a volt csendőr századost háborús bűntett miatt 14 évi börtönre ítélte a népbíróság. Az eltelt évek során ezt a hazug „vádat” már ejtette a nácivadász, hazai segítői és az őket kiszolgáló média azonban napirenden tartotta a nem létező 1946-os pert. Szögezzük le hát újra: dr. Képíró Sándort soha nem ítélték el háborús bűntett miatt – sem 1946-ban, sem azután. A 14 évi börtönről szóló történet – rágalom.
A barikad.hu mai közleményében azt olvassuk Képíróról, hogy „az ellene folytatott gátlástalan és hazug, lejárató média kampány és bírósági eljárás kikezdte az egészségét”. Így igaz: a „gátlástalan és hazug” kampány része volt többek között a nem létező 1946-os ítéletre való állandó hivatkozás. Kínos, hogy a barikad.hu is – bizonyára a szerkesztőség szándékaival ellentétben – részese ennek a hazug kampánynak, hiszen mai közleményükben többek között ezt állítják Képíróról: „A háború után koncepciós perben a magyar népbíróság 14 év börtönre ítélte.”
Szeptember 3-án 10 óra 45 perckor jelent meg az MTI közleménye dr. Képíró Sándor haláláról. A hírügynökségi szöveg végén azt olvastuk, hogy Képírót „1946-ban a Népbíróság 14 évre ítélte háborús bűnök miatt”. Az MTI szövegét vették át az internetes portálok, tehát a nem létező 1946-os ítéletről szóló hazug állítás minden hírportálon megjelent.
A barikad.hu sem maradt ki a sorból, igaz, a szerkesztőség kicsit „javított” az MTI szövegén: a 11 óra 12 perckor megjelent szöveg végén ugyanis az olvasható, hogy Képírót „1946-ban egy koncepciós perben a Népbíróság 14 évre ítélte háborús bűnök miatt”. A barikad.hu tehát az egyik butaságot egy másikkal tetézte: ha 1946-ban nem zajlott per Képíró ellen, akkor a nem létező per koncepciós sem lehetett.
Jelen sorok íróját nagyon felháborította az MTI közleménye, s az a tény, hogy a rágalmat szinte minden hírportál átvette. Ezért firkantott egy nem túl hosszú szöveget, amely szeptember 3-án, 17 óra 25 perckor jelent meg a HunHír portálon (Néhány szó a ma reggel elhunyt Képíró Sándor védelmében). Jelen sorok írója ebben a firkálmányában élesen kirohant a magyarnak nevezett hírügynökség ellen, amely még holtában is rágalmazta dr. Képíró Sándort.
Másnap este – egészen pontosan szeptember 4-én, vasárnap 19 óra 51 perckor – „Hibaigazítás – Meghalt Képíró Sándor” címmel újabb közlemény látott napvilágot az MTI honlapján. A szöveg elejét idézzük:
„Felhívjuk felhasználóink figyelmét, hogy a 2011. szeptember 3. 10:45 órakor kiadott, Meghalt Képíró Sándor című anyagunk utolsó bekezdésében tévesen állítottuk, hogy bizonyított lenne, hogy Képíró Sándort 1946-ban a Népbíróság 14 évre ítélte háborús bűnök miatt, továbbá kiegészítettük az anyag harmadik és ötödik bekezdését.
Felhívjuk tisztelt felhasználóink figyelmét, hogy a hitelesség érdekében a javításokat hajtsák végre a felhasznált anyagon!”
Az MTI által kiadott „hibaigazított változat” utolsó mondata így hangzik: „Arra nincs bizonyíték, hogy Képíró Sándort a Népbíróság 1946-ban háborús bűnök miatt 14 évre ítélte.” Ha nincs bizonyíték, akkor miért kell egyáltalán megemlíteni a nem létező ítéletet? Ha leírjuk egy cikkben, hogy az MTI vezérigazgatójaként vitézkedő Belénessy Csaba bizonyítottan buzi, aztán a „hibaigazított változatban” téves állításunkat „a hitelesség érdekében” úgy korrigáljuk, hogy „arra nincs bizonyíték, hogy Belénessy Csaba buzi lenne” – akkor voltaképpen mit is állítunk? Csupán annyit, hogy az illető buzi mivoltára nincs bizonyíték (mondjuk: egyelőre), de ettől még persze lehet buzi. Érti a kedves Olvasó? Az MTI nem törölte a rágalmazó mondatot, csupán talmudista módon átfogalmazták a szöveget, hogy azért benne maradjon a „háborús bűn”, meg a „14 év” börtön.
A HunHír cikke mindenesetre elérte a célját, az MTI hibát igazított (még ha sajátos eljárással történt is ez az igazítás), de sajnálatos módon több hírportál figyelmét elkerülte a vasárnap este kiadott „hibaigazított változat”. A barikad.hu is figyelmetlen volt – példa rá mai közleményük.
Jelen sorok írója ezúton kéri a barikad.hu szerkesztőit, hogy a nem létező 1946-os ítéletre való hivatkozást, ezt az évek óta hangoztatott rágalmat töröljék közleményükből. Ez a gesztus is bizonyára ér annyit, mint egy rövid ima Képíró Sándor lelki üdvéért. S természetesen menjünk el minél többen szeptember 18-án a Hazatérés Templomába, s imádkozzunk azért az emberért, aki háborús bűnt soha nem követett el, s akit földi bíró sem talált soha bűnösnek.
U.i.: Egyetlen apróságra nem tértünk ki a fenti szövegben. A barikad.hu szerint 2011. július 19-én hirdette ki az elsőfokú bíróság a felmentő ítéletet. Ez nem igaz. Az ítélet rendelkező részét július 18-án, dél körül olvasta fel Varga Béla bíró, az ítélet indokolása ezt követően kezdődött el, s két napot vett igénybe – tehát július 19-én kora délután ért véget.
Falusy Márton – Hunhír.info