Miközben a napokban a hivatalos megfogalmazás szerint “félkatonai szervezetek masíroztak Gyöngyöspatán”, addig a polgárőrök parkolópályára kerültek. Ölbe tett kézzel ül otthon az ország legnagyobb egyesülete, a kaposvári kistérség csoportja is. A polgárőrszervezetek egészen addig nem adhatnak ugyanis önálló szolgálatot, amíg nem írják alá a megállapodást a rendőrséggel. Sokak szerint a szigorú döntéssel a nagypolitika túllőtt a célon.
Szinte teljesen nyoma veszett a polgárőröknek Somogyban. Van olyan település, ahol negyedére, ötödére esett vissza az ellenőrzések száma. Eddig mindennapos látvány volt, hogy a megyeszékhelyen és a kisebb falvak utcáin, kulturális- és sportrendezvényeken megjelentek a 3-4 fős bűnmegelőzésre szakosodott csoportok. Nemrég azonban gyökeres változás állt be. A polgárőrök nem adhatnak önálló szolgálatot, kizárólag a rendőrség felkérésére dolgozhatnak.
A kaposvári polgárőrök legutóbb a Rákóczi-Ferencváros focimeccs biztosításánál működtek közre, ám a hosszú évek óta megszokott, rendszeres feladatoknak lőttek. Így a hétvégén elmaradt a szokásos vásári ellenőrzés, megritkultak a napi utcai vizsgálatok, de a kaposvári egyesület tagjai a lopott járművek kiszűrésére alkalmas rendszámtábla-leolvasó készüléket is csak a megyeszékhelyen használhatják.
Kelepcében érzi magát a 15 településen, csaknem 500 tagot tömörítő kaposvári és kistérségi egyesület, amelyet hivatalosan a megyeszékhelyen jegyeztek be.
– A polgárőrök a saját településükön szolgálhatnak – így Domán Tibor elnök. – Persze csak abban az esetben, ha előzőleg a rendőrségtől megérkezett a hivatalos felkérés. Régebben jóval egyszerűbb volt az életünk.
Ami rossz döntés a polgárőröknek, nyilván jó hír a tolvajoknak: a ritkább ellenőrzés vélhetően megkönnyíti a bűnözők dolgát. A megyeszékhely környékén rendszeresen gondot okoznak a pincefeltörések, máskor a kisebb-nagyobb lopások vagy a trükkös tolvajok dúlják fel a lakosság nyugalmát. A mezőgazdasági munkálatok rajtja után a környéket pedig alighanem újra elárasztják a terménytolvajok és a kiskertek fosztogatói.
Domán Tibor felidézte: korábban saját elhatározásból, a helyi elvárások alapján szervezték meg a szolgálatot. A szigorítás kapcsán azt mondta: a tagság nem éljenzett. Sokan azt érzik, hogy erőteljesen beszűkültek a lehetőségek.
– A megyeszékhelyen és közvetlen környékén vagyunk jelen – magyarázta. – Ha valahol eddig szükség volt a csapatra, odamentünk. Mindenféle megkötés és bonyolult adminisztráció helyett rugalmasan láttuk el a szolgálatot. Így kaposváriként én is segítettem a kaposkeresztúriaknak és Taszáron is szolgálatot vállaltam, mintahogy sokan mások is segítséget nyújtottak a társtelepülésen élő polgárőröknek. Csakhogy ez most nem megy. Mivel Kaposváron vagyunk bejelentve, ezért a környező települések polgárőrei sem dolgozhatnak a saját településükön, csak a megyeszékhelyen. Ha kimennének járőrözni, akár 100 ezer forintra is büntethetnék őket. Ez az állapot addig tart, amíg nem írjuk alá a megállapodást a rendőrséggel. Erre talán ezen a héten vagy jövő héten sor kerülhet, s a megállapodásban részletesen felsoroljuk, hogy melyik 15 falu tartozik hozzánk. A társaim csak a saját településükön dolgozhatnak.
Domán Tibor szerint emberileg érthető, hogy a polgárőrök mérgesek az elmaradt szolgálatok miatt. A csapat tagjai, akik egy fillér fizetség nélkül, szívvel-lélekkel dolgoznak, egyre nehezebben viselik el a tétlenséget.
– Szerintem a képzetlen, fekete ruhában masírozó embereket nem lehet egy kalap alá venni a Túrós András nevével fémjelzett, képzett polgárőrökkel – hangsúlyozta. – A szigorú döntés mégis nekünk okoz gondot, sajnos, velünk nem egyeztettek az illetékesek.
Az élet persze bármikor okozhat meglepetést – húszévnyi tapasztalattal a hátuk mögött jól tudják ezt a somogyi polgárőrök is. S mi van akkor, ha esetleg katasztrófa következne be? – tette föl a kérdést Peszt Péter, a megyei polgárőrszövetség elnöke, aki rögtön megadta a választ. A tervek szerint csak akkor mehetnének el a természeti vagy ipari csapás sújtotta övezetbe, ha az adott polgárőr-egyesület előzőleg megállapodást írnak alá a rendőrség, a katasztrófavédelem vagy a hivatalosan rögzített állami szervezetek egyikével. Peszt Péter amondó: ilyen helyzetben azonban nem a szerződések ellenőrzése, a pecsételgetés a polgárőrök fő teendője, hanem a gyors közbeavatkozás.
– Csak nehogy szabályokkal agyonbonyolított, túlbürokratizált szervezetté váljon a polgárőrség – hívta fel a figyelmet Varga Gyula, a kaposvári egyesület korábbi elnöke. – Szerintem ostobaság volna egy alulról szerveződő, lelkes, öntevékeny közösség részére olyan elvárásokat támasztani, mint amilyen a hivatásos rendfenntartóknál van hatályban.
Hunhír.info – sonline.hu
Hunhír.info