Azoknak a jelölteknek, akik végül felhatalmazást kapnak a szavazóktól, hogy képviseljék őket, olyan feladattal kell majd megküzdeniük, amihez semmiféle kompetenciájuk nincs és nem is lehet, nevezetesen a lakosság felét érintő devizahitelek csődjével. Az egyetlen otthont veszélyeztető devizaválság pedig az önkormányzatok ajtaja elé fogja görgetni a problémát, s az önkormányzatok semmit sem fognak tudni mit kezdeni a családi tragédiákkal.
A pénzintézetek és az adóhatóság irányában felhalmozott hátralékok – legalábbis az esetek túlnyomó részében – nem a sok százezer ügyfél felelőtlenségét, képzetlenségét és versenyképtelenségét testesítik meg, hanem a rendszerváltozás óta folyamatosan elkövetett politikai tévedések, kormányzati hibák, valamint gazdasági lobbik erőfölénnyel való visszaélésének következményei – jelentette ki Kertész-Bakos. A régi kormány által felállított, majd az új kormány által meghosszabbított kilakoltatási moratórium mindössze levegővételre elég, hiszen nem tartható fenn örökké. Ugyanakkor a kormányzat beharangozott intézkedéscsomagja nem a hitelesek ügyének megoldását, hanem a hitelesek kifosztását eredményezi majd a már jól bevált módszerrel, csak most nem spekulánsok és gengszterek fogják a lakások tulajdonjogát megszerezni, hanem magánbefektetők magánbankokon keresztül, méghozzá közvetlen állami segédlet mellett. Arról van szó ugyanis, hogy a kormány a hitelválságba került családok megmentésének zászlaja alatt fel kívánja vásárolni a kereskedelmi bankoktól a hitelfedezetül szolgáló ingatlanokat, és azt a korábbi tulajdonosainak bérbe kívánja adni. Az ingatlanok felvásárlására a magyar államnak nincs likvid pénzkerete és nem is lehet a kényszerű megszorítások mellett, hiszen közel félmillió lakásról beszélünk. Nyilvánvaló tehát, hogy ennek a beruházásnak a fedezésére olyan pénzügyi csoport ajánlatát fogja elfogadni, amelyik ezt a pénzt a nemzetközi pénzpiacon elő tudja teremteni. Az ingatlanvagyon felett tehát akármit is mond majd a kormány, de nem az állam fog rendelkezni. Tisztességes, és a magyar állampolgárt védő megoldást nem erre kellene keresni.
De ki beszél itt tisztességről?! Hazugság az, hogy a kormány ingatlanfelvásárlási szándéka a jelenlegi tulajdonosok érdekeivel egyezne! Ez akkor lenne igaz, ha a kormány nem a hitelek fedezetéül szolgáló ingatlanokat, hanem magát a követelést vásárolná meg csomagban, diszkontáron a bankoktól. Mert a kettő közt óriási a különbség. Míg az első megoldásnál tulajdonát vesztő, kiszolgáltatott bérlővé válik az állampolgár, úgy a másodiknál az állammal szembeni hitelhátralékos, de tulajdonnal bíró, piacképes adóssá. Arról nem is beszélve, hogy a hitelhátralékok és a fedezetül szolgáló ingatlanok értéke közel sincs arányban! Egy húszmilliós lakás akkor is elveszik a tulajdonosa számára, ha abból már törlesztett mondjuk 16 milliót. Az állami eszközkezelő vállalat felállításával elképesztő méretű átverésre készül tehát a nemzeti együttműködés kormánya, amivel szépen beáll az eddigi kormányok sorába, akik előbb felszámolási eljárásokban elkótyavetyélték a piacukat vesztett állami vállalatokat, majd az igazságtalanul lefolytatott kárpótlási eljárásokban széthordták és gazdaságosan művelhetetlenné tették a földet, a privatizációs eljárásokban pedig a jól-rosszul, de még prosperáló állami vagyont némi zsebpénzért szétosztogatták. Mivel nincs már mit szétlopni, hát a hitelesek megsegítésének jelszavával a magánvagyon eltulajdonítása a következő fázis.
Kertész-Bakos figyelmeztetett, hogy minden leendő települési képviselőnek kötelessége lesz kiállni a körzetében élő hitelkárosultak érdekében, és azt is látniuk kell, hogy ebben a parlamenti ciklusban, ebben a témában megoldást várva – ha tetszik, ha nem – csak a Jobbik képviselőcsoportjától remélhetnek segítséget.