I- Kedves Hölgyem! Ne haragudjon, hogy megszólítom, látom, hazafelé tart a bevásárlásból. Ha lenne néhány perce beszélgetni, felajánlanék az Igazságfeltáró Tényeket és Közvéleményt Kutató Intézet nevében egy csésze gyümölcsteát ezen a hűvöskés tavaszi reggelen. Nos, lenne számunkra öt perce?
H- És miről lenne szó?
I- Az országgyűlési képviselők választásáról.
H- Hát…Nem is tudom…Inkább most nem…
I- Nagyon sürgős dolga lenne? Akkor nem szeretném feltartani.
H- Ó nem…Egyedül élek, az unokám csak délután fog jönni, az ebédet is csak 11 körül kezdem majd főzni…
I- Akkor nem értem. Tart valamitől?
H- Mit mondott? Kik maguk? Milyen intézet?
I- Közvélemény-kutató. A teljes neve Igazságfeltáró Tényeket és Közvéleményt Kutató Intézet, székhelye Szeged, Horthy Miklós sugárút 1. Intézetünk igazgatója a tévéből is ismert Tumpfó István, Orbán Viktor egyik legjobb barátja. De politikailag független személyiség, néha szokta a Fideszt is bírálni…
H- Óhhh! Orbán Viktor barátja?! Jaj de jó! Én imádom a Viktorkát, és rá is fogok szavazni!
I- Nahát, ez igen! Még semmit sem kérdeztem, és Ön magától mondja is a véleményét, nagyon helyes! Tessék, szíveskedjék elfogadni ezt a csésze meleg teát, ez közvélemény-kutató intézetünk ajándéka, ezzel szeretnénk viszonozni az Ön szívességét, hogy drága idejéből reánk szán néhány percet.
H- Akkor csak ennyire voltak kíváncsiak, hogy kire akarok szavazni?
I- Neem, elnézést, ezt Ön mondta, de valójában ez nem is szerepel a kérdéseink között. Most nem a pártokra adandó szavazatokat mérjük fel, hanem ezúttal egészen más a téma.
H- Na, bökje már ki, fiatalember, mire kíváncsiak! Nagyon finom ez a tea.
I- Igen, vaníliás-fahéjas. Első kérdésem: Ön mindegyik választáson részt vett és adott le szavazatot? Azt nem kérdezzük, kire.
H- Igen, mindegyiken.
I- Ajánlási szelvényét is minden alkalommal átadta valamilyen párt képviselőjének?
H- Hát persze! Az a rendes dolog!
I- Ezt nem mondhatnánk, hogy “ez a rendes dolog”, hiszen ez még nem szavazás, csak ajánlás.
H- De hát enélkül nem lehet jelölt sem az, akire szavazni akarok.
I- Tudja-e Ön, hogy az állampolgárnak létezik egy úgynevezett passzív választójoga is?
H- Micsodaaa?
I- Ezt a jogászok mondják így, ez szakszó. A “passzív választójog” másképpen a választhatóság joga, tehát az, hogy az embert, a polgárt meg lehet választani egy tisztségre, akár országgyűlésbe is be lehet választani. Tehát például Ön, ha akar, és támogatói elegen vannak, lehet országgyűlési képviselő is, akár.
H- Persze. De én nem akarok ilyen szerepet betölteni.
I- Akkor úgy értékelem a válaszát, hogy a passzív választójog létezését megértette, de nem tudott róla.
H- Hát ez azoknak fontos, akik be akarnak szállni a versenybe. A mi dolgunk meg az, hogy kiválasszuk közülük, amelyik szimpatikus.
I- Hallott Ön arról, hogy Balczó András öttusázó olimpiai bajnokunk, 12 gyermekes apa is vállalt bizonyos politikai szerepet, hiszen a nyilvánosság előtt foglalt állást döntő kérdésekben?
H- Mintha láttam volna pár éve egyszer a tévében…
I- Feltételezhető azonban, hogy Balczó András is kifogásolja, nem fogadja el azt, hogy megtagadják a jelöltséget azoktól, akik nem vesznek részt ebben az ajánlószelvényesdiben. Ön ismer olyan polgárokat, akik nem csatlakoznak sem a Fideszhez, semelyik ismert párthoz, s bár meglenne a képességük és elszántságuk, mégsem lesznek jelöltek?
H- Igen, két utcányira tőlem lakik Bajcsy-Nyilinszky András, például. Őrá is mernék szavazni, ha lehetne. De nem lehet őrá szavazatot leadni csak azért, mert nem gyűjt semmit.
I- Még papírszalvétákat sem gyűjt? Vagy ötlevelű lóheréket? Ha már ajánlási szelvényeket nem akar…
H- Nem, nem gyűjt semmit.
I- Az ajánlási szelvényeket 1989-ben találták ki a kerekasztalozók. Akiket rendszerváltóknak is elkeresztelt a mindenható sajtó. Ezek miatt, ha nincs belőlük 750 db, nem lehet jelölt senki. Pedig az alkotmány 70.par. (1) kimondja, hogy bárki választható. De aki nem jelölt, arra nem lehet szavazni, nem lehet őt választani. Az ajánlócetlizés miatt nem szavazhat például Ön sem Bajcsy-Nyilinszkyre. Ha tehát nekünk azt mondják, hogy bárkire szavazhatunk, és a valóság az, hogy csak arra szavazhatunk, aki begyűjtött 750 db szelvényt, akkor hülyének néznek minket?
H- Attól tartok, igen.
I- Végül azt kell kérdeznem: ha a barmok hülyék, akkor Ön mint szavazó, akit hülyének néznek és akivel színjátékot űzetnek, minek minősíthető ezek alapján?
H- Szavazóbaromnak. Akivel azt csinál a Fidesz vagy bármelyik más parlamenti hatalmi banda, ami neki tetszik.