A recski és a kisnánai kőbányákból a kibányászott követ a környező településeken átvezető utakon szállítják. Teszik ezt hatalmas nyergesvontatókkal, fittyet hányva a közlekedés szabályaira és az ott élő emberek életminőségére. A lakott területeken gyakran előfordul, hogy 70-80 km/órás sebességgel vágtatnak a kőszállító monstrumok. A sebesség mérése saját autóval történt, követve a teherautókat.
Ez életveszélyes művelet a településen élő és közlekedő emberek számára, legyen az gyalogos, biciklis, autós, vagy egy az útra kiszaladó kisgyerek! Ezen felül a több tíz tonnányi száguldó acél-kő alakzatok az út menti házakban is maradandó károsodást okoznak az általuk keltett kisebb földrengésekkel. Ezt elégelték meg a települések lakói és tiltakoznak a héten a lezárással péntek éjfélig.
És jöjjön az ügy legérdekesebb része. Az említett kamionok a követ a káli vasútállomásra viszik, ahol azt tehervagonokba rakják. A Kál-Kápolna vasút állomásról indul a 87-es vasútvonal, amit három éve bezártak, mert nem volt kifizetődő. A személyszállítás azért nem, mert szándékosan olyan menetrend készült, ahol a Budapest-Miskolc-Eger vonal vonatai és az említett vonal szerelvényei között lehetetlenné tették az átszállást. Persze, nem volt személyforgalom, a teherforgalom meg így nem tudta fenntartani a vonalat. Be lehetett zárni és közútra terelni a szállítást. Az említett vonal keresztül halad Verpeléten, ami néhány kilométer csak a kisnánai kőbányától és keresztül halad Recsken is. Mindkét településen található vasútállomás, több mellékvágánnyal, ahol a rakodás megoldható lenne.
A lezárás kezdete óta biztosan tudjuk, hogy egy teherszerelvény jár Recskre kőszállítmányért. A harminc kocsis tehervonat hetven kamion rakományát szállítja. Ez összesen 1800 tonna kő.
Volt már vita a közúti kőszállításról. Akkor avval magyarázták meg az embereknek, hogy olcsóbb a közúton szállítani. Nem értek igazán a témához, de azt hiszem, hogy hetven kamion üzemanyag fogyasztása és hetven sofőr fizetése biztos nagyobb összeg egy hónapban, mint amibe a tehervonatok üzemeltetése kerül. A környezeti károkról nem is beszélve.