Horst Wessel 1907. október 9.-én született Bielefeldben. Protestáns lelkész édesapja erkölcsös, becsületes gerinces embernek nevelte, és ő ennek megfelelően élte egész életét.
1913-ban a család Berlinbe költözött, így 1923-ban az elsők között lépett be a Bismarck Jugend nevű hazafias ifjúsági szervezetbe, majd később a Wiking Bund-ba. Ezek betiltása után, 1926. december 7.-én az erősödő nemzetiszocialista párt, az NSDAP SA kötelékébe kérte felvételét.
Jó szervezőtehetsége révén mindjárt kezdetben, feladatokkal bízták meg. Többek között az ő feladata volt az új tagok toborzása és a Hitler Jugend felépítése.
1927-ben írja meg a Die Fahne hoch, die Reihen fest geschlossen! (Emeld a zászlót, szilárdan állj a sorba!) című versét, melyet a párt újságja, a Der Angriff 1929-ben közöl le. Ez a költemény lesz halálát követően az SA indulója Horst Wessel Lied (Horst Wessel induló) címen, mely később Németország második számú himnuszává lett.
1928. januárjától júniusáig Bécsben jogi tanulmányokat folytatott, illetve dr. Joseph Goebbels megbízásából a bécsi NSDAP tevékenységét tanulmányozta. Októberben folytatta tanulmányait, de 1929 májusában a párt hívására visszatér Berlinbe, hogy bajtársainak segítségére legyen a komcsi kajmánok megfékezésében. Ekkor ismerkedik meg és költözik össze kedvesével Erna Jaenicke-vel.
1930. január 14-én Wessel pénzügyi vitába keveredett házmesterével, aki felbőszülten a közeli kommunisták által látogatott kocsmába rohant, ahonnan az alvilági életben is ismert két bolsevikkal Albert Ali Hohlerrel és Erwin Rückerrel ment vissza Horst Wessel lakására. Alighogy a fiatal forradalmár ajtót nyitott, Ali előrántott egy 22-es kaliberű pisztolyt és arcba lőtte a fiatal SA rohamosztagos katonát. Több hétig tartó szenvedés után, 1930. február 23-án végül visszaadta lelkét Teremtőjének.
Az emberi érzések minimumát sem ismerő, torz lelkű kommunisták holtában sem hagyták nyugodni, a temetési menetre is köveket dobáltak.
A Führer hatalomra kerülése után a Friedrichshain városrészt, a gyilkosság színhelyét Horst Wessel Stadt-ra keresztelték át, ahol minden évben felmutatták a Blutfahne-t (Vérzászló), amelyet Horst Wessel vére festett pirosra (ezt a berlini kerületet 1945 után a regnáló vörös zsidó csürhe visszanevezte és olyan nevekkel gyalázta meg Horst Wessel és a kerület emlékét, mint a Stalinallee).
A mártír emlékét nem csak a berlini kerület őrizte meg akkoriban, hanem elneveztek róla egy SS önkéntes-páncélgránátos-hadosztályt és 1936-ban egy hajót is. Ezt a hajót, egy másikkal együtt Rudolf Hess 1936. június 13-án avatta fel. Részletek a beszédből:
Ez a hajó egy forradalmár költő Horst Wessel nevét viseli, ahogy a másik hajó is egy forradalmár költő: Gorch Fock nevét viseli&akik életüket adták az eszméjükért. Az eszme pedig: Németország!& amelyért érdemes meghalni! Reménykedtek, hogyha életüket feláldozzák a közösség oltárán, akkor Németország felvirágzik&A frontkatonák hozták haza Németország eszméjét. Hitler Adolf a frontkatona pedig felismerte a lövészárkok örökségét és eképpen alkotta meg a nemzetiszocializmust, az anyaföld eszméjét, a német nép eszméjét&Horst Wessel a nemzetiszocializmus mintaképe& A Vörös Front már elhatározta, hogy megöli az eszmét&Azonban Horst Wessel halála csak az eszmét tette erősebbé&Horst Wessel ajkai elnémultak, de költeménye a Német forradalom éneke lett, azé a Németországé, amelyet a forradalom teremtett.
Horst Wessel meghalt, de Horst Wessel halhatatlanná vált! Vidd, óh hajó halhatatlan nevét a tengereken, vidd azon zászló alatt, melyért Horst Wessel küzdött és adta életét. Vidd magaddal Horst Wessel szellemét! Járja át Horst Wessel szelleme azokat az ifjukat, akik majd a szolgálat közben érnek férfiakká!…Járja át őket Horst Wessel szeretete, járja át őket Horst Wessel hűsége a Führer iránt!
S itt a költemény mely napjainkban a cionista Németországban be van tiltva, de a mai német nemzeti radikálisok mai második himnuszuknak tekintik.:
Horsr Wessel induló
A zászlót fel, a sort szorosan zárva,
Az SA döngő léptekkel kilép.
Vörös golyótól meghalt társak árnya
Velünk menetel hősi példaként.
Az utca szabad a barna zászlóaljaknak,
Az utca szabad a rohamosztagosoknak.
Már milliók néznek reménnyel telve a horogkeresztre,
A szabadság és a kenyér napja már hajnalodik.
Utoljára fognak most riadót fújni,
Mindnyájan már készen állunk a harcra,
Hamarosan Hitler zászlói lengenek minden utca felett,
A szolgaság nem tart már sokáig.
A zászlót fel, a sort szorosan zárva,
Az SA döngő léptekkel kilép.
Vörös golyótól meghalt társak árnya
Velünk menetel hősi példaként.
Mindent összevetve, az új eredmények ismeretében, a magyar nemzeti radikálisok számára is példaértékű lehet Horst Wessel személye.