Családi példaképeket, nagyszerű értékalappal élő felmenőket bemutatni, nem csak büszkeség, hanem a leszármazottak és màsok részére erősen pozitív töltetű útmutató is az életre. Íme az egyik, apai felmenőnk: A Somogy című hetilap már 1871. április 18-ai számában beszámolt olvasóinak a híres villaépületről (Kaposváron ma Rippl-Rónai, vagy Róma villa néven ismerik).
„Gundy György, az egykor kitűnő énekes, a pesti német s több külföldi színház neves igazgatója Kaposvárott terjedelmes birtokot vásárolt, melyen egy ízléssel renovált lakot valóban keleti fényűzéssel és ízléssel rendezett be; a helyiség neve: villa Róma.”
Felesége, Babette (Betty) halàla után visszavonult a művészettől, a nyugalmas vidéki életet azonban tüdőbaja miatt nem sokáig élvezhette. Hasztalan gyógykezeltette magát Európa-szerte. Viszont betegségében sem feledkezett meg földijeiről: vagyonának egy részét, így a villát is, a rokonságára hagyta, a Róma-hegyen fekvő birtokából negyvenöt holdat pedig jótékony célra szánt. A jövedelemből eleinte évenként négy középiskolás kapott ösztöndíjat, számuk azonban később megtöbbszöröződött, mivel a város jó áron tudta eladni az időközben parcellázott birtokot.
„A kaposvári gimnázium ifjúsága örök hálával tartozik Gundy Györgynek, akinek nagyszerű adománya 18 ifjúnak könnyíti meg, hogy magát a tudomány fegyvereivel ellássa, a hazának művelt polgárává váljék” – emlékezik meg róla (a 244. oldalon) az iskola 1913-ban kiadott emlékkönyve. A kaposvári fiú, akit földbirtokossá és villatulajdonossá tett szép énekhangja, 1880 júniusában hunyt el Budapesten. A Kerepesi temetőben talált végső nyughelyet. Hasonlóképpen felesége, Betty von Gundy is, akinek hajdani csodálatos szobra màr nem található ott meg.
(A “Kaposvár ma” című lapból és Édesapánk emlékeiből idéztem.)
Gundy Sarolta – Hunhír.info