A leghíresebb magyarországi Flóra kilétén nem lehet vitatkozni: ő nem más, mint Illyés Gyuláné dr. Kozmutza Flóra (1905-1995) gyógypedagógus, pszichológus, francia-német-magyar szakos középiskolai tanár. A magyar gyógypedagógiai pszichológia művelője, megújítója, működési körének kiszélesítője, rendszerbe foglalója, az író Illyés Gyula felesége.
Pályakezdőként a főiskolán maradt gyakornokként, de időnként tanított különféle osztályokban is: a siketeknél, az ún. nehezen nevelhetőknél és az értelmileg legsúlyosabban károsodottak osztályaiban is.
Kezdetben Tóth Zoltán igazgató asszisztense volt, majd 1936 és 1940 között a Szondi Lipót, azután 1940 és 1944 között a Bárczi Gusztáv által vezetett Gyógypedagógiai Kórtani és Gyógytani Laboratórium munkatársa volt. Többek között a Lipótmezei Elmegyógyintézetben végzett lélektani vizsgálatokat.
1983-tól férje, Illyés Gyula halála után, hagyatékának rendezésével és közlésével foglalkozott.
Megjelentette Illyés Gyula posztumusz verseskötetét (A Semmi közelít), az Illyés Gyula Emlékkönyvet és Illyés Gyula Naplójegyzeteinek 8 kötetét. Flóra asszonyt – bár munkássága igen kimagasló volt – mégis inkább onnan ismerjük, hogy József Attila múzsája volt…
E kapcsolatát (összesen 9 hónap), megismerkedésük történetét ő is leírja részben azért, hogy tisztázza az őket ért vádakat, rágalmakat. A mű érdekessége, hogy valójában a költő életének utolsó 9 hónapját örökíti meg, továbbá, hogy nagyon személyes, bensőséges hangvételű, így nem csupán József Attiláról, de a könyv szerzőjéről, Illyés Gyuláné személyéről is árnyaltabb képet kapunk.
“Flóra, csináljunk gyereket,
(Részlet József Attila Töredékéből)
hadd vessen cigánykereket
mert én nehéz vagyok már…”
Mészáros Sunyó Sándor – Hunhír.info