Tiszavasvári határában avar kori település és temetők feltárásán dolgoznak a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Jósa András Múzeum régészei, akik a héten arany karika fülbevalót és díszes övgarnitúrát találtak az egyik sírban.
A rézkori avar település lakott hely lehetett, hiszen eddig 90 házát tárták fel, hozzá négy temető is tartozott s közülük kettő jelentősebb volt – közölte az intézmény ásatásokat vezető munkatársa.
Az ásatások a múlt évben kezdődtek a nyírségi kisváros határában és várhatóan szeptemberig fejeződnek be.
A régész tájékoztatása szerint az eddig feltárt 90 ház “szegényes volt”, bennük kevés leletet találtak, anyagedények, kemencék, s azok részei kerültek elő. Fémtárgyakból alig akadtak valamire.
Az egykori temetőkben tavaly 89, az idén pedig 41 sírhelyet találtak meg. Az értékes aranylelet a fülbevaló, illetve az övek, az avarok egyik vezetőjéé lehetett, s a tárgyakat halála után vele együtt hantolták el.
A szabolcsi régészek szerint a megtalált leletek akár átértékelhetik a honfoglaláskori történelmet, hiszen az eddigi felfogás ellenére a honfoglaló magyarok mégis csak találkozhattak az avarokkal. A Tiszavasvárinál talált avar települést és temetőket ugyanis a 600-as évekre datálják a kutatók.
hvg
HunHír.Hu