Minden katona a tarsolyában hordja a marsallbotot – tartja a Napóleonra utaló mondás, azaz minden katonából (káplárból) lehet (nagy) hadvezér. A huszadik században a mondásnak akár új változata is kialakulhatott volna ugyanezen az alapon, valami ilyesmi: minden ócska bankrabló a tarsolyában hordja a legfőbb vezéri gyorstüzelőt. Merthogy Sztalin ezt tette. Ő még csak káplár sem volt Korzikán, a legmagasabb rangja a “grúz bankrabló” volt, annak is civil. (Lévén az apja cipész, gyanítható, hogy nem volt mezitlábas…)
Grúz bankrablóként Sztalin, akkor még Ioszeb Dzsugasvili 1907-ben tett világhírnévre szert, amikor Lenin megbízásából összehozott egy óriási sajtóvisszhangot kiváltó bankrablást, hogy az emigrációban élő Lenin szándéka szerint a befolyt összegből a bolsevik mozgalmárok előmozdíthassák a cári Oroszország megbuktatását. Nem ez volt persze az egyetlen, ezekre az erőszakos cselekményekre külön harci osztaga volt a bolsevikoknak. A 40 halálos áldozattal járó, gránátokkal elkövetett nagy tbiliszi bankrablás tehát 1907-ben lendületet adott az akkor már egy szibériai szűműzetést is megjárt Dzsugasvili politikai karrierjének is. Később ezt a brutális hőstettét kitörölte egy időre a történelemből.
Aztán lett belőle – önmaga által kinevezve – generalisszimusz. Hogy ez a szó valójában mit jelent, azt csak az tudhatta, aki a közelébe férkőzött – arra a rövid időre, míg a legfőbb vezéri gyorstüzelővel ki nem végeztette, hiszen két dolog biztos volt. Az egyik, hogy a generalisszimusz szót nem Sztalin találta ki. A másik pedig, ha valakinek esélyt adott rá, hogy kitalálja, az bizonyosan halál fia lett.
Áldozatainak számát milliókban mérik, mindezek közül igen megtisztelő lehetett a hajdani Vörös Hadsereget létrehozó Trockij kivégzése, amelyhez jégcsákányt használt(atott). Egy spanyol kommunista mozgalmár, Ramón Mercader ugyanis Sztálin megrendelésére ejtett ezzel az eszközzel halálos sebet a Mexikóvárosba emigrált legfőbb riválison.
Általában a tábornokok, tábornagyok, generálisok, marsallok és főmarsallok a legmagasabb rangú katonatisztek. Sztalint 1943 márciusában nevezték ki a Szovjetunió legfőbb marsalljává, ezután a generalisszimusz címet (is) viselhette. De mit is jelent ez a latin eredetű szó? Lefordíthatatlan… Ha valami a legmagasabb, azt nyelvtanilag már nem lehet fokozni – kivéve persze, ha maga a leghatalmasabb rendeli el. Így lesz belőle a túlzófoknál is egy kicsit fokozottabb, tehát a legeslegesleghatalmasabb leghatalmasabbika. Vagyis: generalisszimusz. Ha jól értjük – de ma már mindegy is. A Legfőbb Gané is remekül illik rá.
Hunhír.info