Vagyis magyarul: Isten veled, Lovag! Ezt a minősítést kapta Silvio Berlusconi a politikában, a sajtóban elegáns, méltóságteljes és felelős megnyilatkozásai miatt.
A 86 évesen, pár napja elhunyt Silvio Berlusconi új irányokat adott az európai politika, a konzervatív jobboldal számára.
1936. szeptember 29-én született Milánóban, édesapja banktisztviselőként dolgozott. Tehetséges fiatalemberként jogi tanulmányokat végzett, sokszínű és bohém egyéniségként elindult könnyűzenei fesztiválokon.
Az 1980-as évtized folyamán megalapította a Fininvest nevű médiavállalkozását, majd megvásárolt három televíziós csatornát. Bekapcsolódott az élvonalbeli labdarúgás finanszírozásába, az AC Milán tulajdonosa lett, a csapat közreműködésével számos jelentős sikert ér el.
Az 1946 júniusában megszületett Olasz Köztársaság jobb- vagy balközép kormányai egyes szereplői, különösen az 1970-es és 80-as évtized folyamán nem jelentéktelen számú korrupciós ügyet, botrányt, maffiakapcsolatot produkáltak. Megjelent az igény, a törekvés egy stabil, tisztább, határozottan konzervatívabb politika érvényre juttatására. Az olasz politikát különösen labilissá tették az állandó kormányválságok.
Silvio Berlusconi a 90-es évtized elején rendkívüli gyorsasággal és határozottsággal lépett át a média és a sport világából a politika világába. Tálán pár hónap alatt megszervezett új pártjával (Forza Italia – Hajrá Olaszország) megnyerte az 1994-es választást és 1995-ig betöltötte a kormányfői tisztséget. Koalíciós partnerei a Giancarlo Fini vezette Alleanza Nazionale-Nemzeti Szövetség és az Umberto Bossi fémjelezte regionális-szeparatista Lega Nord – Északi Liga nemigen fértek össze, ezért a pártszövetség felbomlott, Berlusconi lemondott. A következő években összekovácsolta a Popolo della Liberta – A Szabadság Népe elnevezésű jobboldali pártszövetséget, és visszatérhetett.
Pár év múlva ismét miniszterelnök lett 2001-2006 között. A 2006-os választások alkalmából az akkori sajtó két nagy formátumú politikus Silvio Berlusconi, a Cavaliere – Lovag, és a ténylegesen baloldali Romano Prodi, a Professore szembenállásáról, politikai rivalizálásáról írt. 2006-ban Prodi győzött, azonban Berlusconi 2008-és 2011 között ismét visszatért a kormány élére. Így az 1946-ban megszületett Olasz Köztársaság történetében ő töltötte be a leghosszabb ideig a kormányfői tisztséget.
Összegezve kormányfői munkásságát, a konzervatív elveknek megfelelően csökkentette a vállalkozások adóit, ezzel gazdasági növekedést indított el. Korlátokat állított a migráció, a bevándorlás elé (akkoriban elsősorban a Balkánról beáramlott jövendő reménységeinek bűncselekményei, életvitele okoztak problémákat), akadályokat gördített a drogliberálisok elé. Sikerült javítani a foglalkoztatás helyzetén, növelni a munkahelyek számát, emelni a nyugdíjak reálértékét. Nagy közmunkaprogramok is elindultak.
Hazánkban – bár bizonyára mintát jelentett – kevesen beszélnek a határokon túl élő olaszok referendumok és a parlamenti választások alkalmával történő részvételi lehetőségéről. Az addig is létező törvényeket 2001-ben sikerült bővítenie a volt MSI-Olasz Szociális Mozgalom veteránjának számító Mirko Tremaglia miniszternek, aki a határokon túl élő olaszok ügyeiért felelős miniszteri tárcát töltötte be. Így az Itálián kívül élő jogosultak egy 2003-as referendumon, és a 2006-os parlamenti választásokon élhettek jogaikkal.
Bár alapvetően USA-orientált külpolitikát folytatott, igyekezett jó kapcsolatokat ápolni az EU, Oroszország, Törökország, Brazília vezetőivel, a hajdani történelmi ellentéteket meghaladva szintén jó kapcsolatokat épített ki Kadhafi líbiai elnökkel is.
Katolikus elkötelezettsége, hazafisága mellett képes volt reális történelmi képet formálni a két világháború közötti történelemről, mikor kijelentette, hogy Mussolini számos jó dolgot is tett hazájáért. Csak zárójelben, Giancarlo Fini pártja e kérdésben konzekvensebb volt. Ismeretes, hagy a Nemzeti Szövetség ifjúsági tagozatában indult Giorgia Meloni politikai pályája is.
Néhány szó azért eshet magánéletéről is. Először 1965-ben házasodott, Carla d’Oglioval, tőle két gyermeke született, majd Veronica Lario színésznővel kötötte össze életét, ő három gyermekkel ajándékozta meg.
Sokak számára talán joggal morálisan vitathatónak tűnt a sokkal fiatalabb, és a feltűnően szép nők iránti érdeklődése, és a velük kialakított kapcsolat, melyek révén az említett hölgyek viszonylag magas karriert futhattak be.
Mara Carfagna, a bájos fotómodell esélyegyenlőségi miniszter lett.
Utolsó párja Marta Fascina, a 2022-es választásokon a szicíliai Trapani képviselője lett.
Halottról csak igazat, vagy semmit sem mondhatunk. Tény, hogy a Ruby-ügy, esetleges adózási visszaélések miatt perek is indultak vele szemben.
Mindezek ellenére egy összetett, színes egyéniség távozott június 12-én. Vitatható megnyilvánulásai ellenére mint az európai konzervatív politika jelentős, értékteremtő személyiségét tisztelhetjük, aki stabilitást, szociális, és nem mellékesen katolikus morális érékeket is érvényre juttatott.
Silvio Berlusconi politikai öröksége úgy tűnik jelenleg, folytatódhat.
Károlyfalvi József – Hunhír.info