Első fokon hat év börtönbüntetésre ítélte hétfőn a Zágráb megyei bíróság Ivo Sanader volt horvát kormányfőt, az ő megvesztegetésével vádolt Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója távollétében két évet kapott.
A volt horvát kormányfőt azzal vádolta az ügyészség, hogy a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett, továbbá hogy megállapodott a Mollal arról, hogy az INA-ból kivonják a veszteséges gázágazatot.
Korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség 2013-ban emelt vádat Hernádi ellen. A horvát ügyészség szerint a Mol vezetője 2008 és 2009 között tízmillió euró kenőpénzt adott át Sanadernek, hogy a Mol megszerezhesse az INA horvát olajipari vállalat irányítási jogait.
A Mol Nyrt. és Hernádi Zsolt visszautasította a vádakat, leszögezve, hogy soha nem korrumpáltak egyetlen politikust sem, nem adtak kenőpénzt az INA irányítási jogainak megszerzéséért.
A magyar hatóságok többször is elutasították a Hernádi ellen kiadott európai elfogatóparancsot, a Fővárosi Törvényszék augusztus 23-án ismét megtagadta azt, mondván, fennáll a veszélye annak, hogy a Hernádi átadása esetén sérülne a tisztességes eljáráshoz való joga és nem lenne biztosítható az ügy pártatlan elbírálása.
A zágrábi bíróság 2015 decemberében egyesítette a két pert, azzal az indokkal, hogy az INA-Mol-ügyben indított két eljárás kapcsolatban van egymással, és ugyanazon bizonyítékokra alapszik. Az egyesített per októberben kezdődött a volt kormányfő és a megvesztegetésével vádolt Mol elnök-vezérigazgató ellen, utóbbi távollétében a Zágráb megyei bíróságon.
2012-ben egy horvát bíróság már bűnösnek mondta ki Sanadert a Mol-INA ügy miatt. Az egykori miniszterelnök börtönbe is ment, de 2015-ben az alkotmánybíróság eljárási hibák miatt hatályon kívül helyezte az ítéletet.
A Mol-csoport csalódottan értesült az ítéletről, hiszen a korábbi határozatok, mind a magyar hatóságok, mind pedig a horvát kormány által kezdeményezett nemzetközi választottbíróság részéről azt állapították meg, hogy a Mol nem követett el bűncselekményt – közölte a cég. Azt is megjegyezték, a Mol ragaszkodik korábbi érveihez, határozottan visszautasítja a nem megfelelő üzleti magatartásra vonatkozó állításokat, és továbbra is minden eszközzel védekezik a bűncselekménnyel kapcsolatos alaptalan vádak ellen.
Csalódás van bennünk, de meglepetés nincs: ez már nem az első tisztességtelen eljárás volt, amit Horvátországban folytattak le
– írták
Leszögezték, az elnök-vezérigazgató továbbra is teljes mértékben élvezi a Mol-csoport Igazgatóságának bizalmát és támogatását. „A Mol INA-val kapcsolatos stratégiája pedig változatlan, ahogyan azt néhány hete is bebizonyítottuk a rijekai maradékfeldolgozási projekttel kapcsolatos beruházási döntés jóváhagyásával” – áll a közleményben.
Hunhír.info – 24.hu