Szakértői kormányt nevezett ki Volodimir Zelenszkij, és beröffentette a törvénygyári nagyüzemet a parlamentben, ahol a kényelmes többséggel és egyedüli kormányzással együtt hatalmas lehetőséget és felelősséget kapott a nyakába, ugyanakkor gazdasági kutyaszorítóban is van az örökölt adósság miatt.
Csütörtök este és éjszaka nagy többséggel megszavazta a parlament Volodimir Zelenszkij elnök kormányfő- és miniszterjelöltjeit. Átnézve a névsort, Fedinec Csilla, az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársa megállapította, hogy nem csak fiatalítás történt, de kijelenthetjük, hogy egy szakértői kormány állt fel.
Az alig 35 éves Olekszij Honcsaruk újdonsült kormányfő például jogász, aki a bankszektorból érkezett, és pár hónapnyi elnöki hivatali munkát leszámítva nem is politizált (s a képviselőkhöz intézett beszéde is főként gazdasági fókuszú volt).
Vadim Prisztajko külügyminiszter szakdiplomata, Ukrajna korábbi NATO-nagykövetének személye egyértelműen mutatja az ország euroatlanti orientációját. Az oktatási miniszter az egyetemet nemrég elvégzett Hanna Novoszad, aki Maastrichtban a Nyílt Társadalom Alapítvány ösztöndíjasa is volt, korábban EU- ügyekkel foglalkozott az oktatási minisztériumban. Az új főügyész személye is érdekes, a 42 éves Ruszlan Rjabosapkától a korrupció visszaszorítását várják, korábban az Amnesty International ukrajnai vezetője volt – sorolta Fedinec.
Fedinec emellett rámutatott: egyesek tévesen azt gondolják, hogy Zelenszkij az IMF-nek való megfeleltetés irányába tolja Ukrajnát, pedig inkább arról van szó, hogy Ukrajna súlyos örökségét akarja felszámolni: a 2014-ben átütemezett, és most törlesztendővé váló hitelekét, amelyek kamata 7-14 százalék közötti. Ez jóval magasabb a gazdasági növekedés mértékénél, s ami csődközeli helyzetbe lökheti Ukrajnát. Ennek felszámolását célozza többek között az eurokonformmá alakítandó befektetői környezet vagy a termőföld-vásárlásra az agrárlobbi nyomására kiszabott moratórium feloldása.
A szakértő hozzátette: egyből csütörtök estétől maratoni ülést tartott a parlament, Zelenszkij hatvanhat törvényjavaslat sürgősségi vizsgálatát kérte, azaz, mint Fedinec mondta, beindult a nagyüzem.S most minderre esélye is nyílik: pártjának tulajdonképpen totális hatalma van, koalíciós kényszer nélkül, az ország történelmében először egyedül alakíthatott kormányt, hiszen a minimális 226 helyett 252 képviselőt a Nép Szolgája delegált a parlamentbe.
Kétharmados kérdésekben, mint a képviselők mentelmi jogának visszavonhatósága vagy az államfő leválthatósága, számíthat az ellenzékre. A kormánypárti képviselők szimbolikus és valóságos térfoglalása is erős: elfoglalták a pulpitushoz közeli ülőhelyeket a parlamentben, valamint a húsz parlamenti bizottságból tizennyolcat – sorolta a számokat a szakértő, hozzátéve: ez óriási lehetőség: Zelenszkij vagy nagyot nyer, vagy nagyot bukik.
mho