Nem kerülhet jelenlegi formájában a Velencei Bizottság elé az új ukrajnai nyelvtörvény tervezete: egy nem megfelelően kiegyensúlyozott, a nemzeti közösségek érdekeit nem kellően tükröző, jogaikat szűkítő törvény elfogadása csak erősítené a széthúzást az országban – hangsúlyozta Gajdos István, az ukrán parlament egyetlen magyar nemzetiségű tagja szombaton az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Előző nap a kijevi törvényhozásban Ruszlan Kosulinszkij Szabadság (Szvoboda) párti parlamenti alelnök, a nyelvtörvény kidolgozásával megbízott parlamenti munkabizottság vezetője beszámolt a testület tevékenységéről. Bejelentette, hogy a testület befejezte a munkát, és az új jogszabály tervezetét megküldik a Velencei Bizottságnak. Gajdos István, a munkabizottság tagja ellentétes véleményt fogalmazott meg. A képviselő hangsúlyozta, hogy a testület nem végezte el a munkáját. “Két lehetőséget vázoltam fel. Az egyik az, hogy függesszük fel a munkabizottság tevékenységét addig, amíg jobb idők nem jönnek, amikor adottak lesznek a feltételek ahhoz, hogy az új nyelvtörvény kimunkálása során figyelembe vegyék az ukrajnai társadalom széles rétegeinek elvárásait, a hazai és a nemzetközi szakértők véleményét. Másik lehetőségként azt említettem, hogy folytassa ugyan munkáját a testület, de ennek tagjai legyenek készek a kompromisszumra, ne szűkítsék az ukrajnai nemzeti kisebbségek jogait” – tájékoztatott Gajdos István.
Kiemelte, hogy a munkabizottságban nem fogadták el a tervezetet, így azt nem küldhetik meg véleményezésre a nemzetközi testületeknek. A parlamenti képviselő úgy véli, hogy sok még a teendő a tervezet kapcsán. “Például minden előzetes ígéret ellenére egyelőre nem vették figyelembe az ukrajnai kisebbségek, így a magyar, a román, a bolgár és más közösségek javaslatait. Pedig a nemzetközi szervezetek is rámutattak arra, hogy minden nemzeti kisebbség érdekeit figyelembe kell venni az új jogszabály kidolgozása során” – fűzte hozzá.
Kosulinszkij tájékoztatott arról, hogy a bizottságban döntés született arról, hogy a jogszabály kidolgozásának alapjául a Leonyid Kravcsuk volt ukrán államfő vezetésével kidolgozott törvénytervezetet veszik alapul. Gajdos István az MTI-nek egy korábban adott nyilatkozatában rámutatott arra, hogy a Kravcsuk-féle tervezet visszalépést jelent a jelenleg hatályos jogszabályhoz képest, főként azért, mert a mostani 10-ről 30 százalékra emelné a kisebbségi nyelv használatának küszöbét egy településen belül, és a nyelvhasználati jog megyei és járási szintre már nem terjedne ki.
Hunhír.info – MTI
Hunhír.info