A kárpátaljai március 15-i ünnepségek központi rendezvényét Beregszászban tartották, ezúttal a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szervezésében. A Petőfi-emlékműnél összegyűlt tömeg előtt elmondott beszédében Bársony András kijevi magyar nagykövet hangsúlyozta, hogy az ungvári Petőfi-szobor vasárnap virradóra történt megszentségtelenítésének hatására eltér a protokoll által előírt kötelezettségétől. Mint emlékeztetett, nem tud érzelmek nélkül elmenni a történtek mellett, hiszen “néhány nap alatt nemzeti emlékhelyeink egész sorát szentségtelenítették meg”.
“Lehet azt mondani, hogy ezt egy említésre sem méltó kisebbség tette, de akik elkövették, azok egy olyan országnak a polgárai, amely a többi között a mi segítségünket kéri ahhoz, hogy egyébként őszintének vélt európai céljai megvalósuljanak” – tette hozzá. “Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy vajon kit segítünk” – fogalmazott. “Nem csak Ukrajna magyar nemzetiségű polgárainak a szívébe döfnek tőrt ilyenkor, hanem saját nemzetük és államuk ellen követnek el bűnt, amely lassítja az általunk őszintének tartott szándékok valóra válását, hogy az ország, s benne a magyarság abban a közösségben találja meg a boldogulását, mint az anyaország” – mondta.
A Kijevben ünneplő Gajdos István, Beregszász polgármestere, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke a rendezvényen felolvasott levelében üzent a kárpátaljai magyaroknak, hangsúlyozva: “nem szabad engednünk, hogy elvegyék a már megszerzett jogaikat, az anyanyelvű oktatásunkat”. “Ne engedjük, hogy a Kárpátalja toleráns népétől távol álló akarat és kéz megfélemlítsen bennünket, merjük bátran vállalni magyarságunkat” – írta Gajdos.
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke ünnepi beszédében a többi között azt emelte ki, hogy a kárpátaljai magyarok nem nacionalisták, nem mérnek kettős mércével történelmi kérdésekben. Erre egyébként nincs is szükségük – tette hozzá, mert van egy ezeréves történelmük.
“Nekünk, magyaroknak nem kell a dicsőséget kitalálni és mítosszal helyettesíteni a történelmünket, amely magáért beszél” – utalt a szónok Kárpát-Ukrajna kikiáltása 70. évfordulójának mostani állami szintű megünneplésére.
A magyar emlékművek megrongálása kapcsán közölte: a vandál cselekedetek semmiképp nem tekinthetők garázdaságnak, mert azok elkövetését – a jelekből ítélve – alaposan megszervezték, így nemzetiségi uszításról kell beszélni. Az ukrán államnak elemi érdeke lenne az elkövetők kézre kerítése és felelősségre vonása – hangoztatta Kovács.
Ungváron a város és a környék magyarsága nagy számban jelent meg Petőfi Sándor – festéktől megtisztított – szobránál március 15. megünneplésére.
hírszerző
HunHír.Hu