Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerint a szövetség az elmúlt évben megfelelően politizált, a megyei hatalom valamennyi szintjén működő képviselői hatékonyan képviselték a helyi magyarság érdekeit. Jövőbeni célként az ukrán politikai erőkre leadott kárpátaljai magyar szavazatok visszaszerzését jelölte meg a szövetség éves közgyűlésén, Beregszászott.
“2008-ban Magyarország csatlakozik a schengeni rendszerhez. A KMKSZ felhívja a magyar kormányzat figyelmét arra, hogy a rendszerhez való csatlakozást követően is biztosítsa a kárpátaljai magyarok akadálymentes kapcsolattartását az anyaországgal.”- emlékeztet a KMKSZ közgyűlése.
A szervezet nehezményezi, hogy a magyar tannyelvű oktatás terén mind több a megoldatlan probléma, nő a magyar nyelvű tankönyvek hiánya, teljesen megszűnt a magyar nyelvű oktatási segédanyagok kibocsátása. a kárpátaljai magyar iskolák végzőseinek anyanyelvű érettségije és egyetemi felvételizése továbbra is rendezetlen- áll a közgyűlés zárónyilatkában.
A KMKSZ és ellenlábas szervezete, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) kapcsolatát ismertetve Kovács hangsúlyozta: a viták ellenére sem kell dramatizálni a két szövetség viszonyát, mert képviselőik magyar kérdésekben együttműködnek a különböző szintű hatalmi szervekben. Jóllehet Kovács szerint az UMDSZ nem hitelképes szervezet.
Németh Zsolt fideszes képviselő, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a közgyűlést köszöntő beszédében kiemelte, hogy 18 évvel ezelőtt a KMKSZ volt az első határon túli magyar szervezet a Kárpát-medencében. Nem tartja helyes gyakorlatnak azonban, hogy az ukrajnai magyarságnak nincs parlamenti képviselője. Németh bírálta a magyar kormányt, amely – mint fogalmazott – a 2002 óta történő regnálásával összekuszálta a magyar-magyar kapcsolatokat, és szorgalmazta a kárpátaljai magyarság problémáinak beemelését az ukrán-magyar államközi kapcsolatokba.
HunHír.Hu