Két, “honfoglalás” korabeli sírhely került napvilágra a felvidéki Dunaszerdahelyen a közelmúltban, az egyik helyi bevásárlóközpont közelében zajló építkezés során – erősítette meg az MTI-nek kedden Takács Mihály, a feltárással megbízott régész, aki szerint a sírhelyek valószínűleg egy, a már feltártnál kiterjedtebb temető részei.
Az első sírhelyet még március elején, a másodikat pedig egy hónapra rá fedezték fel csatornázási munkálatok során – számolt be a leletekről elsőként hírt adó dunaszerdahelyi.sk hírportál, amely a helyi múzeum szakértőjét idézve rendkívüli jelentőségűnek minősítette azokat, mivelhogy eddig bizonyíték híján csak feltételezhető volt, hogy a város területén is éltek “honfoglaló” törzsek.
Takács Mihály az MTI-nek elmondta: a sírok két nő maradványait rejtették, a sírhelyek keletkezésének idejét a tizedik század elejére becsülik.
Az elsőként felfedezett sírhely egy nyugat-keleti tájolású, korábban valószínűleg már megbolygatott sír volt, abban a csontváz mellett két bronz hajkarikát találtak. A régész szerint ezt a sírt korábban – még jóval a mostani feltárás előtt – már kifosztották, erre a csontvázon talált jelek alapján következtettek.
A második sírban több korabeli ezüst díszítőelemet találtak, ruhadíszeket, egy gyöngysor maradványait, valamint egy hajfonatot díszítő korongot is, mely utóbbi viszonylag ritka leletnek számít, s arra utal, hogy hordozója életében tehetős lehetett.
Hunhír.info