A “szlovák” politikai vezetés érzi, hogy valamit tenni kell a kettős állampolgárság ügyében, de nem érdemes abban bízni, hogy ez kedvező lehet a magyar kisebbségre – mondta Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke. Hozzátette: a szlovákok a helyi magyar közösséget nemzetbiztonsági veszélynek tekintik. Érvényes a mondás: engedd be a tótot, kiver a házadból. Nemzetbiztonsági kockázat? Se hazájuk, se múltjuk, se távoli jövőjük nincs ezeknek a műállamos szerencsétleneknek.
Változik “Szlovákiában” az állampolgárságot is szabályozó törvény a közeljövőben. Az okokat taglaló Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke szerint a szlovák kormány nemzetközi nyomásra kénytelen módosítani a jogszabályt. Teljesen egyértelmű, hogy a kettős állampolgárokat szlovák állampolgárságuktól megfosztó törvény ellentétes a szlovák alkotmánnyal. Az alaptörvény szerint ugyanis senkitől nem lehet elvenni az állampolgárságát, legfeljebb lemondani lehet róla. Eddig 830 személyt fosztottak meg állampolgárságától, köztük 53 magyar nemzetiségűt.
A szlovákok érzik, hogy valamit tenni kell, de ne legyenek illúzióink, hiszen a magyarokra mint nemzetbiztonsági veszélytényezőre tekintenek – fogalmazta meg Lomnici Zoltán.
Lomnici Zoltán és Gubík László a szlovák állampolgársági törvény változásáról – 180 perc
Gubík László felvidéki magyar politikus szerint a legvalószínűbb az, hogy lakhelyhez kötik a kettős állampolgárság visszaszerzését, illetve megtartását, vagyis annak lehetnek szlovák papírjai, akinek kettős állampolgárként a másik állam területén van az állandó lakhelye.
Lomnici Zoltán szerint a szlovák kormány nyilvánvalóan azért választotta ezt a megoldást, mert a szlovákiai őshonos magyar kisebbség 99 százaléka nem rendelkezik Magyarországon bejelentett állandó lakcímmel. A szlovák vezetés tehát rendkívül ravasz és a magyar kisebbséget háttérbe szorító politikát folytat, ez így volt a kommunizmusban és a rendszerváltást követően is.
A szóban forgó módosítás tehát egyértelműen hátrányos a Szlovákia területén élő magyarok, illetve kettős állampolgárok számára – mondta Gubik László, aki szerint nem a törvény kozmetikázására, hanem kompromisszumra van szükség az ügyben. A cél a 2010 májusa előtti állapothoz való visszatérés, az alkotmányellenes törvény megszüntetésére.
A pozsonyi belügyi tárca nyárra ígérte a tervezet előkészítését, majd parlament elé terjesztését. Igaz, az állami szervek és hivatalok hajlamosak elhalasztani a döntéseket. A kettős állampolgárság korlátozásáról szóló törvénnyel a szlovák alkotmánybíróság is foglalkozik, a testület szeptember 17-ére tűzte ki a döntését arról, hogy a jogszabály összefér-e az alaptörvénnyel.
Gubík László azt mondta, a kettős állampolgárság ügyében a helyi magyarok, mint ahogy az elmúlt három évben, most is következetesen, határozottan és kellő bátorsággal kiállnak az igazuk mellett. Azt is hangsúlyozzák, hogy nem csak szlovák-magyar ügyről van szó, a nem magyar nemzetiségű érintettekre is gondolni kell, akiket szintén megfosztottak szlovák állampolgárságuktól – tette hozzá a felvidéki magyar politikus.
Hunhír.info