Felújítják a felvidéki Vinna várromját. A Nagymihállyal ( tőszomszédságban levő Zempléni Sírava üdülőközpont közelében található romos épületre önkéntesek “vetettek szemet”.
A vinnai várrom siralmas állapotban van, de így is évente több száz turista célpontja. A felújítási munkálatokba 40 közmunkást is bekapcsolnak, illetve az egyik nagymihályi gimnázium diákjai is segítenek.
A tatarozás kezdeményezője a Zempléni várút Civilszervezet, amely a műemlékvédelmi hivatal és a kulturális minisztérium beleegyezésével, az utóbbi anyagi támogatásával látott hozzá a projekt szervezési és az objektum tatarozási munkálataihoz, mondta Jaroslav Gorás, a szervezet elnöke.
A régészeti leletek tanúsága szerint a falu területén már a kőkorban is éltek emberek. A mai falut csak 1249-ben említik először, amikor a birtokot egy bizonyos Jakab nevű nemes szerezte meg Péter fia Sebestyéntől. Ebben az oklevélben már említik a falu plébániáját is. Várát 1270 és 1300 között a Kaplyon nembeli Nagymihályi Jákó és András építtette és 1594-ben rombolták le.
A falui birtokosai a Sztáray és Szirmay családok voltak. 1715-ben 18 háztartás volt a faluban. A 18. században vásáros helyként is ismert volt a település. 1828-ban 104 házában 1061 lakos élt.
A szükséges anyagi eszközök megérkezésével kijavítják és statikailag rögzítik a várfalakat. A munkálatok nem lesznek könnyűek, mivel a vár környékén a terep sűrűn benőtt, így nehéz a hozzáférés. Mi több, természetvédelmi területen fekszik, ami külön óvatosságra kényszeríti az építőket.
“A vár környékén egyetlen fát és bokrot sem lehet kivágni, csak azt, amelyre engedélyt kapunk. A kijelölt turistaúton kívül sem lehet mozogni” magyarázta Gorás.
Az önkéntesek a várat korabeli, hagyományos kézműves, középkori hangulatba öltöztetve újítják fel. Ezek nem tartoznak az igényes feladatok közé, nem kell hozzájuk különösebb pénzügyi ráfordítás, hogy megelevenítsék az akkori miliőt.
A civilszervezet a mesterségek nyári táborát is létre akarja hozni, ahol az érdeklődők közvetlenül megismerkedhetnek az egykori mesterfogásokkal, betekinthetnek többek között a kovácsok, az ácsok, fazekasok, kőfaragók munkájába.
Az építési munkálatokon kívül egyfajta történelmi-régészeti feltárási munkát is végeznek, mivel kevés írásos anyag maradt fenn ebből a korból és a várról.
A vinnai vár felújítása része annak a dél-zempléni kulturális örökségek mentése projektnek, melynek keretében felújítják, többek közt a barkói várat, ahol Korvin Mátyás tölgyfasort is ültettek.
Hunhír.info – fenet.sk
Hunhír.info