Rokonszenvtüntetést tartanak civilszervezetek szeptember 1-jén Révkomáromban Gubík László felvidéki politikus mellett, aki a magyar állampolgárság felvétele miatt elvesztette szlovák állampolgárságát. Hírportálunk szorít ezért a derék magyarért, és ismételten kéri olvasóit: aki tud, menjen a helyszínre segíteni a magyar hősnek. Mert hősök nem csak a lövészárokban teremnek. Nagyon reméljük, a tót rendőröknek nem megy el a maradék agyhelyük, s nem támadnak a tüntetőkre, mert az beláthatatlan következményekkel járna.
Értesítette a szlovák hatóságokat, hogy felvette a magyar állampolgárságot, erre a Belügyminisztérium közölte: ön már nem szlovák állampolgár. Ön azonban nem akar ebbe beletörődni.
A szlovák alkotmány kimondja: akaratán kívül senki nem fosztható meg állampolgárságától. Márpedig ez magasabb rendű jogszabály, mint a Fico-kormány idején tavaly módosított törvény, amely szerint elveszíti szlovák állampolgárságát, aki egy másik állam polgára lesz.
A Nyitrai Körzeti Hivatal felszólította, hogy igazolja magyar állampolgárságát, de ezt nem tette meg. Miért?
A bejelentési köztelezettségemnek már eleget tettem. Egy nyomtatvány kitöltésére szólítottak fel, azt is írták, ezzel megválok szlovák állampolgárságomtól. Kérték, okmányokkal igazoljam a magyar állampolgárság felvételét – hogy törölhessenek a névjegyzékből. Ezt nem szerettem volna, a nyomtatványt kitöltetlenül visszaküldtem.
A belügyi szóvivő közölte: több mint 3000 eurós pénzbírsággal sújthatják, ha nem tölti ki a kérdőívet.
Végrehajtási rendelet még nem született, így nincs előírás arra, hogy formanyomtatványt kellene kitöltenem vagy okmányt bemutatnom.
Elképzelhető, hogy egy rendőr igazoltatja, és bevonja szlovák személyijét?
Feltételezem, hogy előtte felszólítanának: adjam le az okmányokat. Továbbra sem vagyok hajlandó lemondani a szlovák állampolgárságról, és a megfelelő bírói fórumokhoz fordulok.
Melyekhez?
Az Alkotmánybíróság lenne a legcélszerűbb, de ahhoz harminc parlamenti képviselő aláírására lenne szükség a 150 fős törvényhozásból. Erre kicsi az esély. Ezért valószínűleg közigazgatási pert kell indítanom, így juthat el az ügyem a Legfelsőbb Bíróságra, majd az AB-re.
Ha nem adnak önnek igazat, kérvényezi a szlovák állampolgárságot?
Ezt elvileg minden külföldi megteheti, ha életvitelszerűen itt tartózkodik és beszéli a nyelvet – a feltételeknek megfelelek. Nemrég lett szlovák állampolgár egy togói anyától és francia apától származó, Németországban született focista, aki most német- togói-szlovák állampolgár.
105 embertől viszont megvonták. Konzultált velük?
Nem, mert a névsor titkos, de lehet tudni, hogy kilencen vettek fel magyar állampolgárságot, 42-en cseh, néhányan osztrák, amerikai, svéd állampolgárságot. Köztük van a Székelyföldön élő szlovák jéghokis, Ladislav Sikorcin, aki azért vette fel a magyar állampolgárságot, hogy a magyar jégkorong-válogatottban játszhasson.
Már készül Pozsonyban a törvénymódosítás: akik életvitelszerűen laknak külföldön, felvehetnék más ország állampolgárságát. Elégedett ezzel a könnyítéssel?
Nem, mert azok, akik Szlovákiában, a szülőföldjükön tanulnak, dolgoznak, és ott szeretnék kifejezni a magyarsághoz való tartozásukat, továbbra is meg lennének félemlítve. A megoldás a törvény eltörlése.
Mit veszít, ha törlik minden nyilvántartásból?
Nem szavazhatok országgyűlési választáson, engem sem választhatnak meg, nem vehetek földet, nem dolgozhatom a közszférában – pedig a diplomázás után szülőföldemen szeretnék dolgozni.
Nagy ár. Nem bánta meg?
Holnap is megtenném; erkölcsi elégtétel, hogy magyar állampolgár lettem. A beneši időkben családomat deportálták, mert dédapám nem írta alá, hogy szlovák. Nagyszüleim még magyar állampolgárok voltak. Ha jogi szempontból nem zárul is sikerrel az ügyem, erkölcsi szempontból csak győzelemmel végződhet. De még bízom abban, hogy Szlovákiában érvényesülnek az alkotmányosság elvei.
Hunhír.info – heti Válasz
Hunhír.info