Egyre több helyen jelenik meg a magyar feliratok hiányára figyelmeztető matrica Szlovákiában, a magyarok többsége egyetért a kezdeményezéssel.
A kezdeményezés Somorján és Komáromban indult, ezt követően jelentek meg a dunaszerdahelyi magyar feliratok hiányára figyelmeztető matricák, később Galántán, Szencen, újabban pedig Zselizen, Párkányban, Rimaszombatban, Tornalján és Rozsnyón olvashatók azok a matricák, amelyek szerint azt kérdezik, „Hol marad a magyar felirat?”, illetve arra figyelmeztetnek, hogy „Az egynyelvűség tiszteletlenség, illetve, hogy „Ez egy többnyelvű ország.
A csoport tagjai feltehetően nagyrészt fiatalok, akik a facebookon szerveződnek. A matricázásnak nincs központja, két-három csoport járhatja az országot, és jelöli meg azokat a helyeket, amelyek nem kétnyelvűek. A Közép- és Kelet-Szlovákiában tevékenykedő Kétnyelvű Dél-Szlovákia elnevezésű csoport azt mondja magáról, olyan felvidéki aktivistákból áll, akik nehezményezik, hogy a magyar nyelv mindinkább háttérbe szorul Dél-Szlovákiában, pedig, ahogy fogalmaznak, „anyanyelvünk vizuális és verbális használatára törvény adta jogunk van”.
Az aktivisták elfogadhatatlannak tartják, hogy a dél-szlovákiai vállalkozók egy része nem tiszteli meg magyar ajkú ügyfeleit azzal, hogy anyanyelvükön is megszólítja őket, ezen a „diszkriminatív, nem európai magatartáson” szeretnének változtatni. A lakosság reakciója vegyes, van, aki elítéli az akciót, van, aki feleslegesnek tartja, hiszen szlovákul is mindenki ért, a magyarok többsége azonban egyetért a kezdeményezéssel. A dél-szlovákiai önkormányzatok Somorján, Komáromban és Dunaszerdahelyen határozatban szólítottak fel a kétnyelvűségre vonatkozó szabályok következetes betartására.
Hunhír.info – MR1-Kossuth
Hunhír.info