Fogy a magyar népesség Szlovákiában. Gyurgyík László szociológus szerint ötszázezer fő alá csökken a számuk.
Szlovákiában tízévente tartanak népszámlálást, a napokban ért véget a 2011-es népszámlálás adatgyűjtési folyamata. Az első eredmények várhatóan ősszel lesznek nyilvánosak a statisztikai hivatal honlapján.
Szakemberek szerint biztosra vehető a magyarok lélekszámának csökkenése, s a prognózisok szerint az is bizonyos, hogy ezzel szemben Szlovákia lélekszáma nő. Fogy a magyar a Felvidéken. Szakemberek szerint a szlovákiai magyarság száma idén várhatóan az ötszázezres lélektani határ alá csökken, arányszáma pedig nem éri el a 10 százalékot.
A felvidéki Gyurgyík László az egyik legelismertebb szociológus Szlovákiában. Ő is biztos abban, hogy a fogyás számottevő lesz:
„Hozzávetőlegesen 460 ezer és 485 ezer fő között lesz a magyarság száma a jelenlegi népszámlálás alapján. 1991 és 2001 között 47 ezres volt a fogyás, az idei adatok tükrében ez 30–60 ezres is lehet.”
Gyurgyík szerint az asszimilációs folyamatok felélénkültek. Úgy véli – bár a természetes fogyás is szerepet játszik – egyre többen látják a boldogulás lehetőségét a beolvadásban. A könnyebb boldogulás reményében sokan adják szlovák tanítási nyelvű iskolába gyermekeiket, s azok a gyermekek általában az iskolákból már szlovákként kerülnek ki – hiszen nem ismerik meg a magyar irodalmat, történelmet. Anyanyelvüket nem használják helyesen, könnyebben kommunikálnak szlovákul. Így fordulhat az elő, hogy két magyar szülő gyermeke felnőttkorára „szlováknak szegődik”.
Egy magát megnevezni nem kívánó észak-komáromi házaspár is így döntött: „Nem jó most Szlovákiában magyarnak lenni. Emlékszem, hiányos szlovák nyelvtudásom miatt régebben engem is sok helyen megmosolyogtak, nehezebb volt érvényesülni. Kisfiunkat ezért szlovák iskolába adtuk, remélem, neki már könnyebb lesz, s nem válik üldözötté. Erős a magyarellenesség, ezért döntöttünk így, de majd azon leszünk, hogy fiunk a magyar irodalmat is megtanulja, de nem az iskolában.”-mondja az anya.
Ezek a szülők magukat magyarnak vallották, ám ez a ritka kivétel. Általában a szlovák nemzetiséget karikázzák azok, akik mindennapi életükben meghasonulnak az állammal. Gyurgyík László szociológus: „A vegyesházasságból származó gyermekek 80 százaléka szlovák lesz, a tisztán magyar családokban ez az arány 6 százalék.”
kemma.hu
Hunhír.info