Román lapértesülések szerint a védelmi minisztérium jelenlegi főtitkárának kezdeményezésére kerültek betonkeresztek a magyar katonasírokra az úzvölgyi temetőben. Codrin Munteanu korábban Kovászna megye prefektusa volt. Az ő prefektusi mandátuma idején indult el a hadjárat a székely zászlók ellen. Munkáját folytatták az utódai is: Marius Popica és Sebastian Cucu, de egyes vélekedések szerint időközben megtörtént a feladat „kiszervezése” Dan Tanasának, és az általa alapított egyesületnek.
Mint ismert, a csütörtöki román-magyar összetűzések előzményeként a Székelyföld és Moldva határán fekvő Úzvölgye osztrák-magyar katonai temetőjében a moldvai Dormánfalva polgármesteri hivatala román állami támogatással létrehozta a román hősök parcelláját.
Ismert az is: az állami építési felügyelőség megállapította, hogy a polgármesteri hivatal törvénytelenül állította ki maga számára az építési engedélyt, mert az építkezés dokumentációja nem bizonyítja egyértelműen a terület fölötti tulajdonjogát.
Törvénytelennek találta az engedélyt a kulturális minisztérium is.A Szabad Európa Rádió emlékeztet arra, hogy a román parcella létrehozását a védelmi minisztérium finanszírozta. A törvénytelenül elhelyezett betonkeresztek egy része pedig „némiképpen szándékosan” került a magyar sírokra. Az ötletgazda a rádió értesülései szerint a védelmi minisztérium jelenlegi főtitkára, Codrin Munteanu volt, aki már korábban, Kovászna megye prefektusaként fenyegetőzött azzal, hogy „kézbe veszi” a temető ügyét.
„A botrány az EP-választások előtt kezdődött, és azért fajult el, mert a helyi és központi román hatóságok nem avatkoztak be” – olvasható a rádió honlapján.
A rádió egyébként nem írja le Codrin Munteanu nevét, de a védelmi minisztériumi tisztség és a korábbi beosztásának említése alapján egyértelmű, hogy róla van szó.
A kovásznai származású Codrin Munteanu a Ponta-kormány idején került a Kovászna megyei prefektusi székbe, amelyet az önéletrajza szerint 2009-2010 és 2012-2013 között töltött be.
Az ő prefektusi mandátuma idején indult el a hadjárat a székely zászlók ellen. Munkáját folytatták az utódai is: Marius Popica és Sebastian Cucu, de egyes vélekedések szerint időközben megtörtént a feladat „kiszervezése” Dan Tanasának, és az általa alapított egyesületnek. Munteanu 2013 óta a védelmi minisztérium főtitkára.
Maszol.ro
Hunhír.info