A Romániai kommunista diktatúra áldozatainak emlékházát avatták fel Sepsiszentgyörgyön. A Beor palota alagsorában kialakított múzeum ötlete két évvel ezelőtt született meg.
A Beor palotában kapott székhelyet évekkel ezelőtt a Kovászna Megyei Volt Politikai Foglyok Szervezete, az épület pincéjében alakították ki romániai kommunista diktatúra áldozatainak emlékházát, egy személyes élményből született meg az ötlet, az alagsor a nagyenyedi börtön pincéjére emlékeztette az egykori politikai elítélt Török Józsefet, akit kezdeményezte az emlékházat. Két éves előkészítés után szerdán felavatták a sepsiszentgyörgyi Terror Házát.
Tudatosítani kell a fiatalokban, hogy mennyire fontos a szólásszabadság, mennyire fontos az önkifejezés szabadsága, és mennyire más világban élünk, hogy pár évtizede nemhogy nem volt természetes, de börtön, meghurcoltatás, testi és lelki terror járt érte – nyilatkozta Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
Az avatóünnepségen részt vett Zsigmond Barna Pál csíkszeredai konzul, Tófalvi Zoltán történész kutató és Octav Bjoza, a Volt Politikai Foglyok Szervezetének országos elnöke is.
Az emberek hamar felejtenek, ez jó dolog, de káros is, mert sokan azt emlegetik, hogy bezzeg jobb volt a kommunizmus, nos ha ide bejön és innen kimegy és azt találja mondani, hogy jobb volt, akkor azt jelenti, hogy nagyon el vannak tévedve – magyarázta Török József, a Kovászna megyei Volt Politikai Foglyok Szervezetének elnöke.
Becslések szerint a román kommunista diktatúra 1945 és 1989 között mintegy kétmillió állampolgárt hurcolt meg, köztük sok erdélyi magyart. A sepsiszentgyörgyi emlékházat megtekintve hátborzongatóan sejlik fel előttünk az ötvenes, a hatvanas évek teljes megtorló gépezete.
Hunhír.info – Erdély Ma
Hunhír.info