Ötvenezer lejre bírságolta meg a kolozsvári rendőrség a gyülekezési törvény előírásainak megsértése miatt az Új Magyar Gárda székelyföldi tagjainak kolozsvári megmozdulását szervező Maros megyei férfit. A székelyföldi fiatalok kedd este az egykori Székely Hadosztály megalakulásának tiszteletére próbáltak koszorút elhelyezni Mátyás király főtéri lovas szobránál.
Ez az a hadosztály, amely 1918. december elsején a románok elleni harcra alakult meg Kolozsváron a Kolozsvári Hadosztály maradékából.
Ezzel szemben egy engedély nélküli kolozsvári kommunistaellenes megmozdulás résztvevői csak írásbeli figyelmeztetést kaptak a csendőrségtől szintén a köztéren való gyülekezési jogot szabályozó törvény megsértése miatt. Az Új Magyar Gárda Kulturális és Hagyományőrző Mozgalom Győri Wass Albert Zászlóalja Székely Szakaszának tagjait még a koszorú elhelyezése előtt kommandósok vitték el a szélsőjobboldali román szervezet, az Új Jobboldal (Noua Dreaptă) ellentüntetőinek szidalmazása közepette.
„A büntetéssel járó pénzbírságot a szervezet tagjai hihetetlenül nagynak találják – mondta el a Krónikának Keresztes Nándor, az Új Magyar Gárda Kulturális és Hagyományőrző Mozgalom Győri Wass Albert Zászlóalja Székely Szakaszának szóvivője. „Nem értem, miért sújtanak ekkora bírsággal egy fiatalembert, aki egy zászlóval kiállt a Szent Mihály-templom elé. Hamarosan összeülünk, és együtt határozzuk el, megfellebbezzük-e a büntetést, vagy gyűjtést szervezünk a bírság kifizetésére” – mondta a szóvivő. – A Székely Szakasz képviselői nem akartak provokációt, ezért nem vonultak fel többen a kincses város főterén. Úgy érezték, joguk van megemlékezni arra, hogy 91 évvel ezelőtt Kolozsváron megalakult a székely hadosztály.”
Gina Pop felügyelő, a kolozsvári rendőrség szóvivője szerint a fiatalok megsértették a gyülekezési törvényt, emiatt megbírságolták az eseményt szervező személyt. „Az 1991/60-as törvény 50 ezer és 200 ezer lej közötti bírságot ír elő a be nem jelentett, nem iktatott vagy tiltott nyilvános rendezvények szervezéséért” – nyilatkozta a rendőrségi szóvivő. A felügyelő tájékoztatása szerint nyilatkozattétel után a kilenc székelyföldi fiatal kérésére kikísérték őket a városból.
A megemlékezés szervezői közölték: megmozdulásukat még november 6-án a városházán és a rendőrségen is bejelentették, de engedélyt nem kaptak. A kolozsvári városháza válasza szerint azért nem hagyták jóvá a székely szakasz által tervezett koszorúzást, mert arra az időpontra, azon a helyszínen már volt egy korábban bejelentett rendezvény.
Ezzel szemben pusztán írásos figyelmeztetést kapott a kolozsvári csendőrségtől az a nyolc személy, aki szintén kedd este egy kommunistaellenes tüntetésen vett részt.
Bár erre nem kért és nem is kapott engedélyt, az Új Jobboldal nevű román szélsőjobboldali szervezet keddi, sepsiszentgyörgyi felvonulásának szervezői sem kaptak bírságot. A mintegy 150 személy – javarészt fiatalok – autóbuszokkal, kisbuszokkal és személygépkocsikkal érkezett a megyeszékhelyre, mindannyian a román trikolórt vagy az egykori vasgárda zászlóját lobogtatták, illetve Románia piros-sárga-kékre festett térképét ábrázoló táblákat emeltek a magasba. Buzsi Andrea rendőrségi szóvivő megkeresésünkre elmondta: december elsején a csendőrség felelt a közbiztonságért, a rendőrség csak abban az esetben lépett volna fel, ha tettlegességre kerül sor.
„Az Új Jobboldal tagjait egyébként azért nem lehetett megbírságolni, mert a nemzeti ünneppel kapcsolatos rendezvényhez csatlakozva vonultak fel, csendőri kísérettel” – mutatott rá Antal Árpád polgármester. Máthé András jogász, parlamenti képviselő emlékeztetett: egy évvel ezelőtt a kolozsvári önkormányzat engedélyt adott az Új Jobboldal szervezetnek, hogy tüntetést szervezzen március 15-én, azzal a feltétellel, hogy ne ugyanazon a téren gyülekezzenek, ahol a magyar ünnepség zajlik.
„Hasonló a két eset: szemtanúja voltam az Új Magyar Gárda megmozdulásának, ők semmiképp sem zavarták a Főtér egy másik pontján zajló román ünnepséget, így egyáltalán nem világos, hogy miért nem kaptak engedélyt a megemlékezés lebonyolítására” – mondta Máthé. – Már világos, hogy nem beszélhetünk egységes jogalkalmazásról, így szerintem jelezni kellene a történteket a diszkriminációellenes tanácsnak. Sajnálatos, hogy oda jutottunk, hogy egyeseket megbüntetnek csupán azért, mert magyarok.”
Haller István, a diszkrimináció ellenes Tanács tagja szerint a sepsiszentgyörgyi polgár bátran fordulhat az ügyészséghez, ha úgy érzi, a helyi hatóságok engedélye nélkül zajló Új Jobboldal-féle felvonulás alkalmával személyi biztonságát nem védték megfelelően – magyarázta. Haller szerint az Új Magyar Gárda kolozsvári megmozdulását törvény szerint büntették, így hiába fordulnak a hatóságokhoz azzal, hogy a jogalkalmazás nem volt egységes.
HunHír.Hu – Krónika
HunHír.Hu