A nőiességen esett csorbák, ahogyan nőként viszonyulunk a saját nőiességünkhöz – tudatosan vagy tudat alatt – meghatározza életünk minden területét. Akár férfiként, akár nőként láttuk meg a napvilágot, azt a minőséget kell megélnünk az életünkben, ami adatott, minél magasabb szinten. És ez bizony sokunknak nagy kihívást jelent. Párkapcsolati problémák, gyermektelenség, önbizalomhiány, bizonyítási vágy, a nőgyógyászati gondok, elégtelen szexuális élet – csak néhányan a sorban, amik arra utalnak, ezen a területen érdemes vizsgálódni.
A nőiesség ma egészen új kihívások elé van állítva, mint édesanyáink, vagy nagyszüleink idejében. Rengeteg lehetőség van előttünk, amik közül elvileg szabadon választhatunk, mégis, a társadalmi nyomás és a környezetünk, a családunk sok esetben az elvárásait vetíti ránk és okoz ezzel feszültséget bennünk. Nem beszélve azokról a hozott mintákról, amiket fel sem ismerünk, hiszen generációkon átívelően alakították gondolkodásunkat, érzelmi világunkat.
Mik a kihívásai egy 21. századi nőnek?
Egy jól működő párkapcsolat, család, gyermekek, karrier, számtalan olyan szerep, amiben meg akarunk felelni, miközben elfelejtjük megélni azt az örömteli teremtőerőt, ami nőként a dolgunk lenne a világban. Kislányként biztonságban érezzük magunkat, önfeledtek vagyunk, játszunk és elbűvölünk mindenkit, ahogy azonban idősödünk, egyre több minden rakódik ránk, amitől elveszítjük az önmagunkba vetett hitünket, feszültségben élünk és a mindennapjainkat nem az öröm hatja át, ami a természetes állapotunk lenne, ami egykor volt. Ha pedig még ilyenkor sem kapunk észbe, jönnek az erőteljesebb figyelmeztetések, a testi tünetek és problémák, a női szervek megbetegedései, a meddőség.
A hiba pedig nem a kihívásainkban keresendő. Minden korban és minden női életszakaszban megvoltak ezek, még ha más és más formát öltöttek is. Ahogyan kezeljük őket, az határozza meg, ki tud-e teljesedni az életünk nőként. A probléma gyökere ott van, ha nem a saját életünket éljük, amiben ki tudunk teljesedni, hanem elfogadunk olyan életutakat – tudatosan vagy tudattalanul – ami nem a miénk.
Akárhogy is érzed most, nem vagy egyedül!
Minden embernek a saját problémája a legnagyobb, és ki ne érezte volna már úgy, hogy csak ő szenved ettől? Hogy megoldhatatlan, kilátástalan, leküzdhetetlen helyzetben van, ahol senki nem segít? A korábbi generációkban jelenlévő női közösségek védelmező, tápláló ereje pedig mára eltűnt. Egyedül maradunk a válságainkkal, mert nem szembesülünk azzal, hogy nők milliói járták be ugyanazt az utat, amit mi, és találtak megoldást a kihívásaikra bármely életszakaszban.
Kolozsi Mariann, aki több éve foglalkozik a nőiesség témakörével, és segíti a hozzá fordulókat online anyagokon, csoportos és egyéni tréningeken keresztül, maga is érti ezeket az elvárásokat és bejárta azt az önismereti utat, mellyel ma boldog, kiegyensúlyozott nőként tud hiteles mentorként segíteni azoknak, akik a női önismeret útjára lépnek. A leggyakoribb problémák, melyekkel Mariannt megkeresik a párkapcsolati és/vagy szexuális nehézségek, nőgyógyászati problémák vagy meddőség, de előfordul olyan is, hogy azt érzi valaki, nincs a helyén, nőként félretolják, nem tisztelik, mártír szerepbe kényszerül a munka és magánélet között őrlődve.
Pedig nem kellene megvárni, hogy tűzoltásra kerüljön a sor. Minden embernek az élete során szüksége lenne egy mélyrehatóbb önismereti utazásra, ahol egy külső objektív szem segíti át a saját „vakfoltjain”. A nőknek különösen fontos a kommunikáció, az érzelmek kifejezése, megosztása, amely egy segítő közegben, közösségben képes gyógyítani az életünkben lévő legválságosabb helyzetekben is.
Mi történik, miután elkezdesz tudatosan dolgozni a nőiességeden?
Az egyik legszebb történet, amit Kolozsi Mariann elmesélt egy klienséről, úgy indul, hogy egy pár hosszú évek óta szeretett volna gyermeket. A lombikbébi programig is eljutottak már, egy ház árát elköltve a közös álmukra, mígnem a Mariannal közös belső munka oldotta fel a nőben azt a blokkot, ami az anyaság útjában állt. De ez csak egy történet a sok közül. Hosszú évtizedek kínlódása után végre megélt boldog párkapcsolat, önbizalom és az ebből fakadó mindennapos sikerek, örömteli, erőlködés mentes női erő, mellyel példát mutathatsz a gyermekeidnek, harmonikusabbá teheted az emberi kapcsolataidat.
Talán most bátorságnak tűnik szembenézni a félelmekkel, elindulni egy olyan úton, amely generációkra visszamenőleg oldja fel az elakadásokat, de sokkal többet veszítünk azáltal, ha benne maradunk az ismert rosszban. Bátorság kell ahhoz, hogy beismerjük magunknak, az életünk egyik-másik területe nem ott tart, ahol szeretnénk, de ha hajlandóak vagyunk elindulni az önismereti úton, azzal csak a gátakat, akadályokat veszíthetjük el, amik elválasztanak a vágyott élettől. December 7-8-án indul az a Nőiesség Tréning, mely Kolozsi Mariann által kidolgozott módszer elméleti és gyakorlati anyagát tartalmazza, számtalan nőnek segítve már az évek során. Legyél Te a következő!
Hunhír.info