Az elmúlt időszakban megnövekedett a magyar kiberkörnyezetet, köztük a kormányzati rendszereket is célzó különböző forrásokból indított kibertámadások száma és súlyossága – mondta Kádár Andrea Beatrix helyettes államtitkár, a Miniszterelnökség Nemzetbiztonsági Irodájának vezetője, hétfőn egy budapesti konferencián. Az európai országok közül egyedül Magyarország ellen indított izraeli kibertámadásról nem beszélt.
Előadásában hangsúlyozta, hogy az utóbbi 10-15 évben a biztonság fogalma “kiszélesedett”, új kihívások jelentek meg, s a régóta ismert fenyegetések, köztük a terrorizmus is jelentősen megváltozott. Egyre több új terrorcsoportról hallani, taktikáik, módszereik, az általuk használt eszközök, s az egyes csoportok közötti kapcsolattartás is megváltozott.
Mi viszont még a mai napig sem tudjuk, hogy az állítólagosan Magyarország nagy barátjának tartott Izrael az európai országok közül egyedüliként miért pont hazánk intézményi szervereit támadta az úgynevezett Flame vírussal 2012 tavaszán.
A Budapesti Műszaki Egyetem kutatói, angol rövidítéssel CrySyS-labor sikerrel fejtette meg 2012-ben az akkori legnagyobb veszélyt jelentő számítógépes fegyver kódját. A Flame az egyik legösszetettebb vírus, amit valaha kifejlesztettek, szupertitkos információkat lehet vele begyűjteni, gyakorlatilag bármiről és bárkiről. A magyar csapat tavaly vált világhírűvé, amikor sikerrel azonosítottak egy másik kiberfegyvert, a Duqu vírust. Ennek egyik változatával támadtak többek között iráni és európai célpontokat.
– Egy nemzetközi együttműködés keretében sikerült azonosítani az új kártevőt, amivel célzottan magyar szervereket is támadtak. Feltehetően valamelyik titkosszolgálat áll a vírus mögött, ezért részletekről biztonsági okokból nem nyilatkozhatunk – mondta a Borsnak korábban Bencsáth Boldizsár, a CrySyS adjunktusa. Időközben a nemzetközi médiahatalom számos csatornáján közölte, hogy az izraeli és az amerikai titkosszolgálat áll az új kiberfegyver mögött.
A kibertámodások ellen Magyarországon a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ véd, amely egy számítástechnikai sürgősségi reagáló egység. A Bors érdeklődésékre – hogy milyen magyar szervereket támadtak meg a vírussal és milyen károkat okoztak – nem válaszoltak. Mindössze annyit mondtak: felsőbb utasításra nem nyilatkozhatnak az ügyben. Mint ahogyan a mostani konferencián sem hozták szóba a kérdést. Akkor ismételten megkérdezzük: Ha olyan nagy barátunk Izrael, akkor miért támadták az általuk kifejlesztett vírussal az európai országok közül egyedüliként magyar kormányzati szervereket.
Kostás Roland – Hunhír.info