A Hunhír.info megtalálta azon hét erdélyi, illetve bukaresti, magyar származású médiaszemélyiség egyikét, akiket 1987-ben hontalan útlevéllel kivágtak Romániából rendszerellenes tevékenységük miatt. Csak a keresztnevén említve egyelőre a Németországba távozott Lászlót, jelentjük, ki fogja kérni a rá vonatkozó iratokat. László úgy gondolja: a szoclib holdudvar kegyeltje, Bodor Pál újságíró, (Diurnus) jelentett róla, és ezt az ügyet végérvényesen tisztázni akarja. László hírportálunknak elmondta: Tamás Gáspár Miklósért sem teszi tűzbe a kezét.
A rendszerváltás előtt ismert erdélyi ellenzékiekről jelentett a román titkosszolgálatnak Heltai Péter televíziós újságíró,aki a sajtó kategóriában az idei Prima Primissima-díj jelöltjei között volt. Biztosan nem véletlenül pont most kóstolták be a blibsi hírportálok az amúgy az alomhoz tartozó Heltait..
A rendszerváltás előtt a hírhedt román titkosszolgálat, a Securitate besúgója volt Heltai Péter, a Magyar Televízió korábbi főszerkesztője – adta hírül több hazai médium. A Ceausescu-diktatúra titkosszolgálatának iratait kezelő levéltár, a CNSAS (Consiliul National pentru Studierea Archivelor Securitatii) által kiadott, 2010. november 25-i keltezésű hivatalos értesítés szerint Heltai Péter „Hegel” fedőnéven jelentett a Securitaténak.
A leleplező (szakszóval: dekonspiráló) iratot a CNSAS elnöke, Dragos Petrescu írta alá, a dokumentumot hivatalosan a kolozsvári származású, jelenleg Berlinben élő magyar képzőművész, Gáll Tibor megkeresésére adták ki.
Eközben a Hírszerző több Securitate-jelentést hozott nyilvánosságra. Az egyik szerint „Hegel” ügynököt 1987 után Budapesten is be akarta vetni a román titkosszolgálat az akkori ismert ellenzéki, Szőcs Géza (jelenlegi kulturális államtitkár) és baráti körének megfigyelésére. Az iratban az áll: „A »Hegel« fedőnevű volt informátorunkat (…) bevetjük budapesti ellenzéki körökben, mint például Ara-Kovács Attila, Tóth Károly, Keszthelyi András és »Sabou« (feltehetőleg Szőcs Géza – a szerk.) valamennyi kapcsolatához, aki az úgynevezett Erdélyi Magyar Hírügynökséggel működhetnek együtt, hogy kompromittálja őt, és hozzájáruljon a hiteltelenítéséhez és az elszigeteléséhez”.
Heltai Péter 1987-ben költözött Magyarországra, majd az MTA Szociológiai Kutatóintézetének munkatársa lett. Átköltözése után rendszeres kapcsolatban állt a Romániából áttelepült Szőcs Gézával és baráti társaságával, az 1981–1982 között működött nagyváradi szamizdat újság, az Ellenpontok szerkesztőivel, így Ara-Kovács Attilával és Keszthelyi Andrással.
A Hírszerző két másik, 1985-ből származó jelentést is közzétett, amelyek arról tanúskodnak, hogy Heltai Péter az ellenzéki barátaival folytatott beszélgetéseiről tájékoztatta a Securitatét. A tartótisztek mindkét jelentés végén feladatokat jelöltek ki Heltainak. 1985 januárjában például azzal bízták meg, hogy a magyarországi látogatásai alatt vegye fel a kapcsolatot a Romániából áttelepült Tamás Gáspár Miklós filozófussal és az Ellenpontok szerkesztőjével, Ara-Kovács Attilával.
Heltai Péter a Magyar Nemzetnek nyilatkozva tagadta, hogy „Hegel” fedőnéven jelentett volna a barátairól. A televíziós újságíró a valótlan állítás miatt perelni kívánja a román levéltárat, a CNSAS-t. „Nincs egyéb útja annak, hogy az igazamnak érvényt szerezzek” – fogalmazott Heltai, aki a sajtó kategóriában az idei Prima Primissima-díj jelöltjei között volt.
Heltai a Hírszerzőnek elismerte, hogy kapcsolatban állt a Securitatéval, ám az ügy szerinte „rendkívül bonyolult”. Közölte: a román titkosszolgálat tudott róla, hogy az érettségi után részt vett egy székelyföldi bulin, ahol magyar zászlók voltak és a székely himnuszt énekelték. Ezért többször beidézték a rendőrségre, ahol be akarták szervezni, de ő – állítása szerint – ezt megtagadta. Szerinte ezekről a kikényszerített találkozókról készültek azok a jelentések, amelyek most nyilvánosságra kerültek. Azzal védekezett: igyekezett olyasmiket mondani, amiket a Securitate már egyébként is tudott, hogy ne okozzon kárt a barátainak, ismerőseinek. Ennek azonban ellentmond az az 1987-es helyzetjelentés, amely szerint a román titkosszolgálatnak azért kell tartania a kapcsolatot „Hegellel”, mert korábban „jó minőségű tájékoztató munkát végzett”.
Szőcs Géza a Hírszerzőnek elmondta: még nem kapta meg az álnevet felfedő okiratot, de „végtelenül szomorú és csalódott” lenne, ha a román állami hivatal a neki megküldött levélben Heltaival azonosítaná a róla jelentéseket készítő „Hegelt”.
Gáll Tibor a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: tapasztalata szerint minden frissen leleplezett besúgó tagad. Hozzátette: elvárná, hogy „Hegel” ügynök 25 évvel a történtek után bocsánatot kérjen tőle, és ez esetben ő természetesen megbocsátana.
Lemondás
A Class FM-et tulajdonló Advenio Zrt. kezdeményezésére Heltai Péter a mai napon lemondott az igazgatóságban betöltött tagságáról – tudatta az Advenio Zrt. közleménye. Heltai Péter elmondta: lemondásának oka, hogy az elmúlt napokban szárnyra kelt sajtóhíresztelések negatívan befolyásolják a társaságnál végzett munkáját. Így, elkerülendő, hogy jelenléte a társaság terhére váljon, az igazgatóságban betöltött pozícióját a híresztelések tisztázódásáig nem kívánja betölteni. (pr)
Hunhír.info – MNO
Hunhír.info