A délvidéki magyar érdekekért és hazájukért mindig következetesen kiálló, görög származású család nem mindennapi történetén keresztül egy történeti régió, a Bácska sorsát, politikai és kulturális helyzetét követhetjük végig egy március 12-ei mosonmagyaróvári ingyenes előadáson.
A Rajla család a XVIII. században vándorolt be a magyarországi Délvidékre, a török uralom alatt álló Macedóniából. Viharos gyorsasággal magyarosodtak el és vállaltak sors- és nemzetközösséget az államalkotó magyarsággal. Közben elhagyták görög anyanyelvüket, svábokkal és délszlávokkal keveredtek a Bácskában, de végig a „hungarus-tudat” dominált a család identitásában, emberöltőkön keresztül. A XX. század vérzivataros évtizedei aztán nem kímélték a Bácskát és ezt a „magyar” családot sem. Trianon, üldöztetés, megfélemlítés, megaláztatás és ellehetetlenítés lett az osztályrészük, mint a legtöbb bácskai magyarnak. Majd néhány évnyi felszabadulás, boldogság és teljes élet a Magyarországhoz visszacsatolt Zentán.
A délvidéki magyar érdekekért és hazájukért mindig következetesen kiálló, görög származású család nem mindennapi történetén keresztül egy történeti régió, a Bácska sorsát, politikai és kulturális helyzetét követhetjük végig az előadásban. Családi naplók, fényképek, keresztlevelek, hiteles családfa és egy női díszmagyar viselet kalandos története segít megérteni a hallgatónak a Bácska és annak multikulturális társadalmának mindennapi problémáit. A vizsgálat középpontjában az impériumváltások, a történeti régiók szerepe és helyzete, valamint a történeti régiókért folytatott politikai harcok kérdésköre áll.
A Kárpát-medencei magyarság sorsát, mai helyzetét és jövőbeli kihívásait ismerhetik meg mindazok, akik nyomon követik ennek a különös sorsú családnak a történetét, amely ezer szállal összekapcsolódott egy várossal (Zenta) és egy történeti régióval (Bácska).
Hunhír.info