- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Rendőri brutalitás: a készenlétisek parancsnokával és a rendészeti miniszterrel kezdik

Petrétei József volt igazságügyi és rendészeti miniszter valamint Papp Károly dandártábornokot, a Készenléti Rendőrség (KR) parancsnokának meghallgatásával kezdi munkáját az Országgyűlés emberi jogi bizottságának a 2002 és 2010 között, és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottsága – jelentette be a testület szerdai budapesti ülése után Ékes Ilona (Fidesz) alelnök.

Az albizottság tagjai arra hivatkozva, hogy a döntés alapjául szolgáló iratok között vannak nem nyilvánosak is, zárt ülésen döntöttek arról, kikkel kezdik a meghallgatásokat. A döntést Ékes Ilona ismertette a sajtó képviselőivel.

Mint mondta, július 7-én 10 órára meghívják a KR parancsnokát, Papp Károly dandártábornokot, aki – mint Ékes Ilona fogalmazott – “nagyon korrekt jelentést készített, a Papp-jelentést annak idején”. Az albizottság hozzá szeretne kérdéseket feltenni, valamint Petrétei József akkori igazságügyi és rendészeti minisztert is megkérdeznék a 2006 őszén történtekről.

Az albizottság ülésének nyilvános részén Gulyás Gergely (Fidesz), a testület elnöke beszámolt róla: a rendőrségtől megkapták az Országos Rendőr-főkapitányságnál, a Készenléti Rendőrségnél és a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál található iratokat, amelyek közül közel 4.500 oldal nem volt iktatva, nem történt meg a szabályszerű rögzítésük.

Közölte: a rendőrségtől kapott iratokból két példány készült, az egyiket a Balsai István-féle vizsgálóbizottságnak átadták, a másikból pedig az emberi jogi bizottság albizottsága dolgozik majd.

Az albizottság elnöke az ülés kezdetén köszöntötte a 2006 őszi események áldozatait is, akik megjelentek az ülésen, és kérésükre szót is adott nekik.

Göbl György, a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület alelnöke azt mondta, tudomása szerint a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (a Készenléti rendőrség jogelődje) 17 kézi kamerával készített felvételeket 2006 őszén, és érdeklődött, hogy a rendőrség küldött-e felvételeket az albizottságnak, valamint hogy térfigyelő kamerák képeit beszerezték-e.

Gulyás Gergely válaszában kitért arra, hogy egy doboznyi CD-t is kaptak a rendőrségtől, ezeken hanganyagok vannak. Az eddigi együttműködés alapján okunk van feltételezni, hogy a rendőrség irattárában található valamennyi felvételt, hanganyagot a rendelkezésünkre bocsátották – mondta.

Egy volt Kossuth téri tüntető azt javasolta, hogy a Miniszterelnöki Hivatal irattárából is kérjenek anyagokat, gyanúja szerint ugyanis “utólag iktatták” azt az iratot, amelyiken állítólag 2006. szeptember 14-én az állami október 23-i rendezvényt bejelentették.

Gulyás Gergely válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy “kiindulási alapnak” az albizottság rendelkezésére álló anyagok elegendőek lesznek. Mint fogalmazott, az iratokban biztosan lesznek utalások a MeH és a nemzetbiztonsági szervezetek szerepére. Ebben az esetben pedig “célzott módon” lehet megkeresni azokat. Szavai szerint az iratbeszerzés még nem fejeződött be, de a jelentőséggel bíró iratok 90 százaléka már az albizottság rendelkezésére áll.

HunHír.Hu